Százéves fájukkal Békés megyéből egyedüliként jutottak be a döntőbe

Százéves eperfájával a megyéből egyedüliként jutott be a kétsopronyi Kemencés tanya az Év fája verseny döntőjébe.

null

Szlávik Krisztina, a PONT MI Közhasznú Egyesület elnöke hangsúlyozta, százéves eperfájuk Kétsoprony határában, a 44-es főút mellett épült tanya udvarán áll. A Kemencést egyesületük kilenc éve működteti közösségi pihenőhelyként. Ott, ahol a mezőgazdaság használ minden talpalatnyi földet, így a közelben nincsenek kirándulóhelyek.

– A háztető és a famatuzsálem kölcsönösen „támogatja egymást”, azaz egy helyen a növény belenőtt a tetőbe. A gyermekek szívesen másznak fel a fára. Amikor a tanyát birtokba vettük, egy láncot is találtunk a növényen, talán hinta szolgálhatta az egykori tulajdonosokat

– emelte ki Szlávik Krisztina.

A százéves famatuzsálemet szívesen veszik birtokba a gyermekek, képünkön Szász Arnold
Fotó: BEOL.HU – MEDIAWORKS

– A fa törzse az egyik oldalon kinyílt, látható a belseje. Lehet, hogy villám csapott bele valamikor.

Eperfájukról sokáig azt hitték, hogy Morus nigra, azaz fekete eper, a Dunántúlon szederfának is mondják. Gyümölcse ugyanis sötét színű, amikor megérik, majdnem fekete: – Néhány évvel ezelőtt egy gyerektábor kellős közepén begördült a tanyára egy autó az Állatorvos-tudományi Egyetem kutatóival – mesélte az egyesület elnöke.

– Az interneten keresgélve ugyanis megtalálták az akkori Év fája pályázatra beküldött eprünket Morus nigra néven.

Mintát vettek belőle génbankjuk számára, mivel ez a faj szinte teljesen kihalt már itthon, mintegy 20 példány létezik belőle.

Miután azonban szemügyre vették a fát, megállapították, hogy ez Morus alba, azaz fehér eper.

Szelekovszky László nyugalmazott természetvédelmi főtanácsos és fafaragó szakmai iránymutatásával 2019-ben az eperfa szétnyíló két ágát acélabronccsal rögzítették. A ritka látványosságra gyermekek és felnőttek egyaránt kilátogattak. Annál is inkább, mert utána a szakember előadását hallhatták Legendás fák Békés megyében címmel. Kiderült, Békés megyében van a legkevesebb erdő, ugyanakkor itt található a legtöbb országosan védett, öreg fa.

Tavaly a tűzoltóság is részt vett a százéves eper védelmét célzó munkálatokban, könnyítettek a háztető fölé nyúló, hatalmas lombkorona súlyán.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.