A szokás, amely szerint húsvétra a fák ágait és a bokrokat tojásokkal díszítik fel, sok évszázados hagyományra tekint vissza.
Németországból indult a kezdeményezés, de mostanra már hazánkban is elterjedt. Tojásfa lehet az éppen rügyező növényekből, de akár barkából vagy dekorágakból is. Előbbi esetében viszont fontos odafigyelni, hogy a levélkezdemények ne sérüljenek meg, amikor felakasztjuk vagy leszedjük róla a díszeket – írja a Csongrád-Csanád megyei hírportál, a delmagyar.hu.
A leghíresebb tojásfa a türingiai Saalfeldben a Kraft család almafája volt, amelyet 1965-től minden évben egyre több tojással dekorált ki a lelkes házaspár.
Utoljára tavaly csodálhatták meg az érdeklődők az akkor már 10 ezer tojást „termő” fát, annak időközben nyugdíjassá vált tulajdonosai ugyanis már nem győzik ezt a több hétig tartó díszítőmunkát.
Sándorfalván tavaly döntött úgy először az önkormányzat, hogy tojásfát állítanak a település központjában.
A kezdeményezés nagy sikert aratott, sokan fényképezkedtek a tavaszi ünnepi dekoráció előtt, sőt számos saját készítésű tojással is gyarapodott rajta a gyűjtemény, hiszen bárki felakaszthatta rá, amit alkotott. Idén tovább bővítették a díszek számát, sőt már nemcsak a tojásfán, hanem a településtábláknál is vannak húsvéti hangulatot idéző dekorációk.
Ezekkel együtt összesen mintegy 2 ezer tojás díszíti most a kisváros közterületeit, ezt azonban idén is bárki tovább gyarapíthatja.
A tojásdíszítő versenyen a festett, írókázott vagy bármely más technológiával megszínezett, kifújt tojásokról fotót beküldők közül választja ki a zsűri a három legszebbet, amelyet ajándékcsomaggal jutalmaznak. Ha pedig a készítő ezt követően felakasztja a Szabadság téri tojásfára, ott bárki megcsodálhatja.
Az eredeti cikk IDE kattintva olvasható.
Borítókép: Tojásfát állítottak (Fotó: DÉLMAGYAR/Karnok Csaba)