Arra a kérdésre is válaszoltak, mit és hogyan metsszünk februárban - olvasható a veol.hu cikkében.
A szentbékkállai családi gazdaság vezetői korábban is adtak már tanácsokat olvasóinknak arról, mit és mikor tegyünk a gyümölcsösben. Ezúttal a februári metszés témájában kértük ki a véleményüket.
Metszés februárban: mit metszhetünk ilyenkor?
A lombhullás után és a rügyezés előtt, fajtától függően ősz végétől tavasz elejéig lehet alakító metszéseket végezni. Az őszi nedvkeringés leállása és a tavaszi megindulása közötti időpont ajánlott. Hiszen amikor alszik a növény, akkor kisebb trauma ez számára, másrészt így a belsejébe sokkal nehezebben jutnak be az esetleges fertőzést okozó gombák, baktériumok. Ha az időjárás engedi, a mandulát és az almát januárban is metszhetjük.
A metszés előtt a nyári időszakban, amikor még levél van a fán, figyeljük meg a növényeket. Jó tudni ilyenkor, hogy mely ágak száradtak el, melyek betegek. Ezt jól látjuk nyáron, amikor azok nem hajtanak ki. A fák ezen beteg ágaktól való megszabadítása az egyik oka a metszésnek. A másik fő ok a fa alakítása, formálása. Fontos, hogy a lombkorona szellős, nagyjából szimmetrikus alakú legyen A termő ágakra jusson az energia, a termést nem hozó ágakat vágjuk le. A függőleges vízhajtásokat szintén távolítsuk el, azok nem hoznak termést. Kivéve, ha valamelyikükből új termőágat szeretnénk nevelni, mert mellettük egy ágat le kellett venni valami miatt. Mivel a szép, szimmetrikus lombkorona elérésére törekszünk, hagyjuk meg a vízhajtást és neveljünk belőle ágat. Metsszük azt rövidebbre egy, a kívánt irányba induló rügy fölött kicsivel. Ha a fa egyensúlya nem megfelelő, mert le kellett vágni egy nagyobb ágat, vagy a szél elnyomja, akkor a hiányos oldalon az ágak végét vágjuk le, hogy növekedésre serkentsük a növényt.
A két centiméternél nagyobb átmérőjű ágak esetében azok levágása után a csonkot kezelni kell sebkezelő szerrel. A vastagabb ágak levágása után a csonkról kacorkéssel vágjuk le a kéreg végét. A metszésnél a vágási felület ne vízszintes legyen, ne álljon meg rajta az esővíz. Törekedjünk arra egy fa nevelésekor, hogy annak koronája majd lehetőleg egyensúlyban legyen, ezért legalább három irányba nőjön egy-egy erőteljesebb ág, de azok ne egy pontból induljanak ki, legalább arasznyira legyenek egymás fölött – tanácsolták a szakemberek.
Borítókép: Metszés februárban: vajon mit metszhetünk most a gyümölcsösben? Erre a kérdésre a Birkás családi gazdaság vezetői, Birkás Balázs és fia, Birkás Dániel válaszolnak olvasóinknak
(Fotó: Tóth B. Zsuzsa)