Szomorú történetek: ezek a települések végleg lekerültek a térképről

Baranya megye dombos-völgyes vidéke számos aprófalut rejtett, amelyek a történelem során különböző okok miatt elnéptelenedtek, majd jogilag is megszűntek. Különösen az 1974 és 1990 közötti időszak volt kritikus, amikor a hatóságok úgy döntöttek, hogy a várható elnéptelenedés miatt több kisebb települést a környező, nagyobb falvakhoz vagy városokhoz csatolnak. Nézzük meg, mi történt néhány baranyai eltűnt településsel.

falvaktérképeltűnt2025. 03. 21. 14:59
null

Nem véletlenül találunk rengeteg eltűnt települést, a baranyai falvak eltűnésének egyik fő oka az elvándorlás volt, amit az állam a központi tervezéssel próbált kezelni. Az aprófalvak fenntartását gazdaságtalannak tartották és helyettük a nagyobb települések fejlesztését támogatták. Mindez visszafordíthatatlanul megváltoztatta Baranya vármegye településszerkezetét és számos régi falu helyén ma már csak elhagyott házak, romok vagy  pedig új funkciót kapott területek találhatók – olvasható a Baranya vármegyei hírportálon, a bama.hu-n.

Sok falvat már nem találunk Baranya vármegyében, az eltűnt települések között szerepel Révfalu is
Fotó: Löffler Péter

Eltűnt települések:

Gorica
Ez a kis falu a Dráva közelében feküdt és egykor mezőgazdasági közösségként működött. A lakosság elöregedése és az elvándorlás miatt Gorica a 20. század második felére szinte teljesen elnéptelenedett. Az állami döntéshozók úgy vélték, hogy a település fenntartása gazdaságtalan, ezért 1974-ben beolvasztották egy közeli községbe.

Gyűrűfű
Gyűrűfű a környező erdők és dombok között megbújó kis település volt, amely az 1960-as évekre szinte teljesen kihalt. A lakosok nagy része a városi iparosítás és a munkalehetőségek miatt elköltözött. A falu hivatalosan 1974-ben szűnt meg. Érdekesség, hogy a 2000-es években egy ökofalu épült a helyén, amely új funkciót adott a településnek.

Kán (Kaán)
Kán egykor szintén apró, mezőgazdaságból élő falu volt, de az 1970-es évekre a lakosság száma kritikusan lecsökkent. A közművesítés hiánya, a nehéz megközelíthetőség és a fiatalok elvándorlása miatt az állam úgy döntött, hogy a falut megszünteti. Az egykori település helyén ma turisztikai célpontként újjáéledt házak állnak.

Korpád
Korpád a megye déli részén feküdt, és a 20. század első felében még lakott volt, de az 1970-es évekre teljesen elnéptelenedett. Az állam gazdaságtalannak ítélte a kis lélekszámú települések fenntartását, így Korpádot beolvasztották egy nagyobb községbe, jelenleg Ibafához tartozik.

Mónosokor
Ez a település már a 20. század közepén elnéptelenedett, amikor a mezőgazdasági szerkezetváltás és az iparosodás miatt a lakók elhagyták. Az utolsó néhány család az 1970-es években költözött el és a települést végül hivatalosan is megszüntették.

Révfalu
A Dráva menti települések közül Révfalu volt az egyik, amelynek lakossága folyamatosan csökkent az árvízveszély és a mezőgazdasági munkák beszűkülése miatt. Bár a falu az 1980-as évek végére teljesen elnéptelenedett, nem jutott a hasonló sorsú Körpad sorsára, mivel a területét és néhány épületét megőrizték, és időnként visszatérnek oda az egykori lakosok vagy leszármazottaik. Ma közigazgatásilag Drávakeresztúrhoz tartozik.

Vágotpuszta
Vágotpuszta egy kis pusztatelepülés volt, amely az 1980-as évekig még lakott volt, de az állami politikák és a falusi lakosság városokba költözése miatt fokozatosan elnéptelenedett. Bár ma már életvitelszerűen senki nem lakik itt, a település nem tűnt el teljesen a térképről. Több épület hétvégi házként funkcionál, és a falu a turisták számára is kedvelt kirándulóhely lett. 
 

Sajnos egész Európában szűntek meg falvak

  • A 20-21. században több ezer európai kistelepülés szűnt meg, de különböző okok miatt. Erről szól a pécsi JPM Néprajzi Múzeum kiállítása Atlantisz. Kis világok címmel.
  • Mint a tárlat bemutatja, a falvak eltűnésének sokféle, legtöbbször társadalmi, politikai, ritkábban természeti okai vannak, de minden település rendelkezik saját történettel. A kiállítás anyagában többek között Korpád és Gyűrűfű is szerepel, április 30-ig még megtekinthetjük JPM Néprajzi Múzeumban.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.