Nem véletlenül találunk rengeteg eltűnt települést, a baranyai falvak eltűnésének egyik fő oka az elvándorlás volt, amit az állam a központi tervezéssel próbált kezelni. Az aprófalvak fenntartását gazdaságtalannak tartották és helyettük a nagyobb települések fejlesztését támogatták. Mindez visszafordíthatatlanul megváltoztatta Baranya vármegye településszerkezetét és számos régi falu helyén ma már csak elhagyott házak, romok vagy pedig új funkciót kapott területek találhatók – olvasható a Baranya vármegyei hírportálon, a bama.hu-n.

Fotó: Löffler Péter
Eltűnt települések:
Gorica
Ez a kis falu a Dráva közelében feküdt és egykor mezőgazdasági közösségként működött. A lakosság elöregedése és az elvándorlás miatt Gorica a 20. század második felére szinte teljesen elnéptelenedett. Az állami döntéshozók úgy vélték, hogy a település fenntartása gazdaságtalan, ezért 1974-ben beolvasztották egy közeli községbe.
Gyűrűfű
Gyűrűfű a környező erdők és dombok között megbújó kis település volt, amely az 1960-as évekre szinte teljesen kihalt. A lakosok nagy része a városi iparosítás és a munkalehetőségek miatt elköltözött. A falu hivatalosan 1974-ben szűnt meg. Érdekesség, hogy a 2000-es években egy ökofalu épült a helyén, amely új funkciót adott a településnek.
Kán (Kaán)
Kán egykor szintén apró, mezőgazdaságból élő falu volt, de az 1970-es évekre a lakosság száma kritikusan lecsökkent. A közművesítés hiánya, a nehéz megközelíthetőség és a fiatalok elvándorlása miatt az állam úgy döntött, hogy a falut megszünteti. Az egykori település helyén ma turisztikai célpontként újjáéledt házak állnak.
Korpád
Korpád a megye déli részén feküdt, és a 20. század első felében még lakott volt, de az 1970-es évekre teljesen elnéptelenedett. Az állam gazdaságtalannak ítélte a kis lélekszámú települések fenntartását, így Korpádot beolvasztották egy nagyobb községbe, jelenleg Ibafához tartozik.
Mónosokor
Ez a település már a 20. század közepén elnéptelenedett, amikor a mezőgazdasági szerkezetváltás és az iparosodás miatt a lakók elhagyták. Az utolsó néhány család az 1970-es években költözött el és a települést végül hivatalosan is megszüntették.
Révfalu
A Dráva menti települések közül Révfalu volt az egyik, amelynek lakossága folyamatosan csökkent az árvízveszély és a mezőgazdasági munkák beszűkülése miatt. Bár a falu az 1980-as évek végére teljesen elnéptelenedett, nem jutott a hasonló sorsú Körpad sorsára, mivel a területét és néhány épületét megőrizték, és időnként visszatérnek oda az egykori lakosok vagy leszármazottaik. Ma közigazgatásilag Drávakeresztúrhoz tartozik.
Vágotpuszta
Vágotpuszta egy kis pusztatelepülés volt, amely az 1980-as évekig még lakott volt, de az állami politikák és a falusi lakosság városokba költözése miatt fokozatosan elnéptelenedett. Bár ma már életvitelszerűen senki nem lakik itt, a település nem tűnt el teljesen a térképről. Több épület hétvégi házként funkcionál, és a falu a turisták számára is kedvelt kirándulóhely lett.
Sajnos egész Európában szűntek meg falvak
- A 20-21. században több ezer európai kistelepülés szűnt meg, de különböző okok miatt. Erről szól a pécsi JPM Néprajzi Múzeum kiállítása Atlantisz. Kis világok címmel.
- Mint a tárlat bemutatja, a falvak eltűnésének sokféle, legtöbbször társadalmi, politikai, ritkábban természeti okai vannak, de minden település rendelkezik saját történettel. A kiállítás anyagában többek között Korpád és Gyűrűfű is szerepel, április 30-ig még megtekinthetjük JPM Néprajzi Múzeumban.