Húsvéti tojásfestés és a nyuszi eredete

Na de mi volt előbb, a nyúl vagy a tojás?

null

Húsvéthoz közeledve mindent ellepnek a nyuszik és a festett tojások. Akármerre pillantunk, mindenhol visszaköszön ránk egy vigyorgó tapsifüles pár csokitojás társaságában. Na de mi volt előbb, a nyúl vagy a tojás? Honnan ered a húsvéti nyuszi és a tojásfestés? – olvasható az UniLife.hu cikkében.

A tojást toló nyuszi története

A húsvét a kereszténység ünnepe, gyökerei azonban pogány hagyományokig nyúlnak vissza. A tavaszi napéjegyenlőség a természet ébredésének, megújulásának ünnepe. Hogy mi köze mindehhez a nyusziknak, arra többféle magyarázat is létezik. Annyi biztos, hogy a legtöbb német területekhez köthető.

Hosszúfülű barátaink igen szapora állatok, nem hiába a termékenység szimbólumai. A kelta mondák szerint Ostara/Eostre szent állatai voltak. Az istennő egyszer nyúllá változtatta kedvenc madarát, a madárból lett nyúl tojásokat rakott, amiket Ostara/Eostre elosztogatott gyerekeknek. Egyesek szerint a császármadaraktól vették el a rivaldafényt.

A kereszténység szempontjából a piros tojásnak kiemelt jelentősége van. A zengővárkonyi Míves Tojás Múzeum csapatának egyik tagja bemutatja a hímestojás festését a Nemzeti Múzeum kertjében megrendezett Múzeumok Majálisa elnevezésű rendezvényen.
Fotó: MTVA/Bizományosi: Turchányi Géza

Régen szokás volt ünnepekkor császármadarat és tojásokat adományozni. Németül ezt a fácánfélét Haselhuhn-nak – rövidítve Hasel-nek – nevezik, a nyúl Hase. Valóban könnyen félre lehet hallani a kettőt, főleg ha az ember nem német. Más források egy szegény asszonyról beszélnek, aki színes tojásokkal akarta meglepni gyerekeit. A tojásokat bokorba rejtette, amiből a lelkesen keresgélő gyerkőcök kiugrasztottak egy nyulat.

Fontos azt is megjegyezni, hogy a középkorban nem üregi, hanem mezei nyulakat ábrázoltak. A mezei nyúl társaival ellentétben fészekszerű vacokban lakik, ami képzettársítás szintjén már kicsit közelebb áll a madárfészekhez.

Miért festünk tojásokat?A tojásdíszítés szintén megelőzi a kereszténységet. Már az ókori egyiptomiak, görögök, perzsák is végezték ezt a tevékenységet. A kereszténység szempontjából a piros tojásnak van kiemelt jelentősége. Jézus Krisztus keresztre feszített testéhez egy asszony látogatott el egy kosár tojással. Miközben siratta a Megváltót, annak vére az egyik tojásra cseppent, majd nyomban vörösre festette. Kezdetben csak a keresztszülők ajándékoztak tojást keresztgyermeküknek. Számunkra a tojásfestés a magyar népi hagyományokat, a falusi élet és a természet szeretetét jelképezi.

Néhány tojásfestési technika:

  • Hímes tojás:A legikonikusabb húsvéti tojás. Írókával – hobbiboltban is kapható fémcső – és megolvasztott viasszal mintát rajzolunk a tojásra, és festékbe mártjuk. A viaszon nem fog megragadni a festék, így ha lekaparjuk máris láthatóvá válik művünk.
  • Berzselés: Ezt a régmúltú technikát már az oviban is tanultuk. A tojásokhoz kis leveleket kötünk, úgy hogy eres oldaluk legyen kívül. A bekötözött tojásokat pár órára festékbe tesszük.
  • Márvány tojás:Egyszerű, ámde annál látványosabb. Reszeljünk pasztellkrétát egy üveg forró vízbe. Mikor elkezd olvadni tegyük hozzá a kifújt tojásokat. Kanállal keverjük az üveget, míg mintázatokat nem látunk a tojáson. Figyeljünk oda, hogy mind keverésnél, mind kivételnél óvatosan járjunk el!
  • Színátmenetes tojás: Állítsuk a tojás alját 15-20 percre festékbe. Az idő leteltével forgassuk kedvünk szerint, de már csak pár percig hagyjuk állni! Mire eljutsz a tetejére, elég egy perc is.
  • Decoupage:Magyaros nevén szalvétatechnika. Tisztítsuk meg a nyers tojást ecettel, majd hagyjuk száradni. Ragasztóval bekenjük és ráhelyezzük a kívánt színes képet, szalvétát. Újabb réteg ragasztót kenünk rá, elsimítjuk, és kész is vagyunk.
  • Csipkés tojás: Csavarjuk a tojást régi csipkés abroszba, és mártsuk 15-20 percre a festékes üvegbe.
  • Kőtojás: Ehhez még tojásra sincs szükség, csak pár kavicsra az utcáról. A műalkotásnak csak kreativitásunk és az üvegfesték szab határt.
  • Számunkra a tojásfestés a magyar népi hagyományokat, a falusi élet és a természet szeretetét jelképezi.

    Reméljük, míg világ a világ, locsolkodásért cserébe a lányok tojásokkal fogják jutalmazni a legényeket!

    A teljes cikk ide kattintva olvasható.

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.