Következő mérkőzések
Spanyolország
21:002024. július 09.
Franciaország
Hollandia
21:002024. július 10.
Anglia

Lassan nyit az ország, de mi a helyzet a felsőoktatással?

Így alakul az egyetemek sorsa a szorgalmi időszak utolsó hajrájában, ha épp járvány van.

null

A koronavírus-járvány elleni védekezés és az oltási kampány során mindvégig kiemelt figyelem szegeződött a közoktatásra, aminek köszönhetően az általános- és középiskolás diákok május 10-én visszatérhettek a jelenléti oktatáshoz. A felsőoktatás diákjainak ügye viszont kétségtelenül nem ennyire egyszerű, ugyanis tavaly novemberben sokan az ország másik végébe utaztak haza kollégiumból vagy épp albérletből, így nagy eséllyel nem lehet hatékonyan egyik pillanatról a másikra visszaállítani a jelenléti oktatást, különösen a szorgalmi időszak utolsó heteiben.

Épp ezért, az Innovációs és Technológiai Minisztérium közleménye szerint, az egyetemek rektorai egyénileg dönthetnek arról, hogy a továbbiakban digitális, hibrid vagy hagyományos formában folytatják tovább a félévet. Az elmúlt hónapokban az intézményvezetők csak kezdeményezhették az intézménylátogatási tilalom alóli felmentést az ágazati irányító miniszternél, ám május 10-étől saját hatáskörben rendelkezhetnek.

A kép illusztráció
Fotó: Pexels

A közleményben idézték Bódis József felsőoktatásért, innovációért és szakképzésért felelős államtitkárt, aki elmondása szerint a korábban kihirdetett átmeneti szabályozás lehetőséget teremtett a járványhelyzet miatt tavasszal elmaradó fontos gyakorlati elemek pótlására a képzések nyári meghosszabbításával.

A felsőoktatás egyes intézményei honlapjukon már közzétették a járványhelyzetben történő oktatást illető döntéseiket. Többségük elkötelezett a jelenléti oktatás folytatása iránt szeptembertől, de az intézményekbe való belépés és a jelenléti formában történő vizsgák szervezésének lehetősége nyitva áll ebben a félévben, a szorgalmi időszak és a vizsgaidőszak hátralevő részében is.

Az eredeti cikket ITT érheti el.

Kiemelt kép: Pexels

Stumpf István: Történelmi pillanat jött el a felsőoktatásban

Nagy politikai kockázatot vállalt a kormány, hogy egy évvel a választások előtt ekkora reformba kezdett, de nem lehetett tovább odázni a felsőoktatási rendszer megújítását – hangsúlyozta az egyetemek átalakítása kapcsán lapunknak Stumpf István. A felsőoktatási modellváltás koordinációjáért felelős kormánybiztos szerint a legfőbb feladat Magyarország intellektuális tudáskincsének újratermelése, a nemzetközi versenyképesség növelése a hallgatókért folyó egyre kiélezettebb harcban. Elmondta: a kétlépcsős béremelést várhatóan szeptemberre és jövő januárra ütemezik.

Tovább

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.