Soha nem volt még ekkora kontraszt a generációk között

Az információs technológia gyors fejlődése az utóbbi évtizedekben még jobban elmélyítette a köztük lévő óriási távolságot.

null

A Z generáció motivációjáról, érdeklődési köréről, gondolkodásáról tartott előadást Tari Annamária pszichoterapeuta, pszichoanalitikus a Milton Friedman Egyetemen. Szerinte a fiatalok csapdába kerülnek, amikor meglátják, hogy a virtuális valóság és a fogyasztói társadalom elhiteti velük, hogy minimális energiabefektetéssel is nagy eredményeket érhetnek el, pedig ez csak egy illúzió.

A generációs kohorsz kategóriái az egy időben születettek társadalmi működését, jellemzőit, kulturális és internethasználati szokásait sűrítik egybe, amelyek között jelentős eltérések lehetnek:

  • Baby boomerek: a II. világháború után születettek értékrendjében például nagyon fontos a rend, a fegyelem és mások tisztelete.
  • Őket követik az X generációsok, vagyis az 1960-as és 80-as évek között születettek, akik a mai munkaerőpiacon középvezetői és felsővezetői pozíciókat töltenek be.
  • Az Y generációsok még a könyvespolc alatt születtek, de 15-16 évesen már csatlakoztak az első közösségi hálózatokhoz.
  • A Z generációsok, vagyis a most iskolába járók és pályakezdők; valamint a legfiatalabb alfák számára pedig már a világ elképzelhetetlen a digitális eszközök nélkül.
  • Bár a különböző korosztályok között mindig is voltak különbségek, az információs technológia gyors fejlődése az utóbbi évtizedekben még jobban elmélyítette a köztük lévő óriási távolságot. A mostani Y, Z és alfa generációsok belenőttek abba az online élettérbe, amelyben az idősebbek még nem mozognak olyan otthonosan. Felmérések szerint a digitális bennszülötteknek nehezükre esik tartósan egy dologra koncentrálniuk, amelynek fő oka, hogy amennyiben okos eszköz van a közelükben, óránként huszonegyszer terelődik el a figyelmük.

    Számukra a digitalizáció egy természetes, mindennapi szükséglet, amit nehéz lehet megszokniuk a lassabb, offline világban szocializálódott szüleiknek, nagyszüleiknek. A digitális generációk nagy része nehezen találja meg a helyét a felnőtt társadalomban, mert az X generáció jellemzően kemény feltételeket szabott az érvényesülésre, hasonlóan a saját élményeihez. De fontos megértenünk, hogy a mostani fiatalok egész máshonnan jönnek és mások is az elvárásaik. Ők a legelső egyetemi tanórától vagy gyakornoki pozíciótól azt várják, hogy érdekes, inspiráló, szórakoztató és tartalmas legyen. Az X generációs ember számára természetes, hogy az első egyetemi évek az alapozótárgyakról szólnak, de a fiatalabbaknak sokszor ez az első két év olyan hosszúnak, unalmasnak és érdektelennek tűnik, hogy legszívesebben átugranák az egészet.

    A Z generációnak a digitalizáció egy természetes, mindennapi szükséglet
    Fotó: Pixabay

    Tari Annamária szerint itt van a vízválasztó a két generáció között, az idősebbek ugyanis úgy gondolják, hogy erős házat csak stabil alapokra lehet építeni, a fiatalabbak viszont nem tulajdonítanak ennek ekkora jelentőséget. Számukra a felnőtté válás egyik legnagyobb küzdelme, hogy megtanulják: a tanulási és a döntési folyamatokat nem lehet meggyorsítani.

    A szülőknek, tanároknak, munkáltatóknak saját médiastratégiát kell kialakítaniuk és véleményt kell formálniuk az okoseszközök kognitív és érzelmi hatásairól, hogy jobban megértsék a Z és alfa generáció tagjait. Fontos, hogy a két eltérő szocializációs élmény ne akadályozza az empátia kialakulását. A szakember szerint a Z generáció abba a csapdába esett, hogy elhitte, hogy ez az erőfeszítés nem fontos.

    A teljes cikket IDE kattintva olvashatják!

    Beszélhetünk-e a jövőben hagyományos foglalkoztatásról?

    A PwC globális felmérése szerint ötből két munkavállaló úgy véli, munkája öt éven belül feleslegessé válik. A válaszadók közel fele pedig digitális készségeik javulását köszönheti a világjárványnak.

    Tovább...

     

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.