Következő mérkőzések
Svájc
18:002024. június 29.
Olaszország
Németország
21:002024. június 29.
Dánia

Ezeket az egyetemi kifejezéseket muszáj ismerned!

Nem árt, ha minél hamarabb képbe kerülsz néhány kifejezéssel, ugyanis ezek ismerete elengedhetetlenek a felsőoktatási évekhez.

null

Szorgalmi időszak
Az egyetem első tanítási napjától a vizsgaidőszakig tartó hónapok. Ekkor vannak az előadások és a gyakorlatok, tehát amikor egyetemre kell járnod. Intézményenként eltér, szeptember melyik napján kezdődnek meg az órák és nagyjából december közepéig kell számolnod az első félévvel. Ugyanis a karácsony előtti napokban szokott véget érni az őszi szemeszter.

Előadás vs gyakorlat
Az egyetemi tanóráknak két fajtája van. Az előadás során általában nagy létszámú csoportban a tananyag elméleti részét oktatják. Személyes tapasztalataink alapján mindenképp azt tanácsoljuk, hogy ne hagyd ki őket. Hiszen a gyakorlati órán való feladatmegoldás elméleti oldala itt hangzik el. Ha nem ismered az elméletet, akkor a gyakorlatot sem tudod hasznosan tölteni, lemaradsz a feladatokkal és felgyülemlik az anyag. A gyakorlat ezzel ellentétben kisebb létszámú csoportokban történő interaktívabb órát jelent, ahol főként feladatmegoldás van a fókuszban. A részvétel kötelező és általában katalógust (lásd a következő pontban) is olvasnak. A sikeres szemeszter zárásának egyik elengedhetetlen alappillére az órák látogatása.

Katalógus
A gyakorlati óráknál olvashattad fentebb a katalógus szót, ami jelenléti ívet jelent. Tehát a hallgatók névsora az adott órán, amit a jelenlévőknek alá kell írniuk, vagy kézfeltartással jelezniük kell ottlétüket az órán. Egyetemenként eltérhet, de általában egy félévben három igazolt hiányzás a megengedett a gyakorlati órákról. Ha meghaladják a hiányzások a megengedettek számát, akkor az a kurzus teljes ismétlését is jelentheti, úgyhogy jó, ha már az első naptól komolyan veszed a bejárást.

ZH = zárthelyi dolgozat
Középiskolai szemmel nagyjából a témazáró dolgozatnak feleltethető meg. A szorgalmi időszak során kerül megírásra és eredménye a gyakorlati tárgyak kurzus végi jegyét jelenti. Oktatótól függ, hogy csupán egy vagy több zárthelyi dolgozatot írat, ezt a tantárgyi tematikában megtaláljátok. Vannak, akik az elméleti kurzusokon is iratnak ZH-kat. Ha jól felkészülsz rá, összegzed az eddigi tananyagot, és akár megajánlott jegyet is kaphatsz vele.

Kollokvium
A gyakorlatokra, ahogy fent olvashattad, ZH-kal szerezhetsz jegyet, az előadások pedig kollokviummal zárulnak. A kollokvium tehát a vizsgaidőszakban felvehető írásbeli vagy szóbeli vizsgák összefoglaló neve.

A teljes cikket IDE kattintva olvashatják!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.