Következő mérkőzések
Ukrajna
18:002024. június 26.
Belgium
Szlovákia
18:002024. június 26.
Románia

Híres emberek, akiket autizmussal diagnosztizáltak

A köztudatban számos hamis információ és félreértés kering velük kapcsolatban.

null

Elöljáróban annyit mondunk, hogy ha esetleg eddig az "ehhez én olyan autista vagyok" kifejezéssel jelezted, ha valamihez nem értettél/béna voltál valamiben, akkor te is nagyon rossz nyomon jártál, az autisták ugyanis alapvetően és általánosságban véve semmivel sem rosszabb képességűek vagy butábbak, mint a többi ember. (Szóval legközelebb ha ez jönne a szádra, figyelj!)

Az autizmus egy úgynevezett spektrumon értelmezhető zavar, ami azt jelenti, hogy autista és autista között is óriási különbségek lehetnek, minden egyes autizmussal küzdő személy másutt helyezkedik el a skálán. 

Vannak, akiknek olyan enyhe "tüneteik" vannak, hogy talán sosem diagnosztizálják őket, míg természetesen itt is előfordulhatnak nagyon súlyos esetek is.

Az autizmus jellemzően három területen okoz problémákat: a kölcsönös szociális kapcsolatokban, a kommunikáció minőségében, illetve az egyéni tevékenységekben.

 Általánosságban elmondható, hogy az autisták az átlagostól eltérően, annál nehezebben alakítanak ki új kapcsolatokat, kommunikációs stílusuk és képességeik is eltérhetnek a szokványostól, és gyakran megrögzötten ragaszkodnak egyes cselekvésekhez, tárgyakhoz, rituálékhoz.

Az autizmus jelenleg is erőteljesen kutatott terület az orvostudományban, és könyvtárnyi szakirodalma van, tehát lehetetlen volna e cikk keretei között kimerítő ismereteket közölni róla. Hogy végképp eloszlassuk a kételyeket arról, hogy autista emberek is teljes, mi több, rettenetesen sikeres életet élhetnek, galériánkban olyan híres embereket mutatunk be, akik valószínűleg vagy diagnózis alapján érintettek (voltak) az autizmusban.

 

  • Lionel Messi, a világhírű futballista igen zárkózott gyerek volt, minden figyelmét a sportnak szentelte. Állítólag 9 éves korában szintén Aspergerrel diagnosztizálták.
  • Wentworth Millert, A szökés sztárját 48 évesen diagnosztizálták.
  • Sir Anthony Hopkins, akit a legtöbben talán Hannibal Lecter szerepében ismerünk, szintén megkapta az autizmus diagnózisát.
  • Hans Christian Andersen életében az autizmus még nem létezett a fogalom szintjén, azonban semmi kétség, hogy akkor is éltek emberek, akiket ma így diagnosztizálnának. A kutatók szerint a híres író több jellemző tünetet is produkált.
  • Susan Boyle-nál, a skót énekesnőnél Asperger-szindrómát állapítottak meg az orvosok. Állítása szerint a diagnózis; megkönnyebbülés volt a számára.
  • Alfred Hitchcockot ugyan nem diagnosztizálták soha, de erős a gyanú, hogy valamilyen autisztikus zavarral élt együtt talán nem véletlenül olyan különlegesek a filmjei.
  • Tim Burton szintén zseniális rendező és gyanítható, hogy ő is aspergeres.

 

Az eredeti cikket ITT érheti el. 

Kiemelt kép: Sir Anthony Hopkins. Fotó: MTI/EPA/Facundo Arrizabalaga

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.