Amikor a járvány miatt minden bezárt, a legtöbben ugyanabban a helyzetben találtuk magunkat: egyedül. Már nem találkoztunk a szokásos ismerősökkel és barátokkal rutinszerűen, erőfeszítést kellett tennünk ahhoz, ha valakivel kapcsolatban akartunk maradni, így bizony lettek olyanok, akik kihullottak ezen a rostán. Most, hogy újra lehetőség van mindenkivel felvenni a kapcsolatot, azon kaphatod magad, hogy vannak, akikkel mégsem akarod feléleszteni a barátságot – olvasható az unilife.hu cikkében.
Bűntudatod van emiatt?
Ha a kérdésre a válaszod igen, az a jó hírünk, hogy nem kell, hiszen normális, ha az ismerősök, sőt még a barátok, kapcsolatok is váltakoznak körülöttünk, ahogy az idő múlik és az életkörülményeink változnak. Nem kell csak azért tartani a kapcsolatot valakivel, mert bűntudatot érzel, ha elhanyagolod őt. A világjárvány a tökéletes példa az életkörülmények változására: el kellett szigetelnünk magunkat, és egyszerűen nem volt kapacitásunk arra, hogy a közvetlen környezetünkön túl másokkal is fenntartsuk a kapcsolatot.

Lehetetlen minden egyes barátot megtartani, akivel valaha megismerkedtünk, ezért érdemes az ismeretségeinkre inkább úgy gondolni, mint egy tájképre. Suzanne Degges-White, az Észak-Illinoisi Egyetem professzora alkotta meg a „friendscape" kifejezést, ami az angol barátság és tájkép szavak összevonása. Az ötlet lényege, hogy mi dönthetjük el, kit akarunk magunk mellett tudni, kit a közelben, és kit a távolban. A kilátás idővel változik: nem fér bele mindenki, és mi dönthetjük el, hogy az adott élethelyzetünkben kit akarunk benne látni.
Ha valakivel azonban elveszítetted a kapcsolatot, de hiányzik neked, ne félj megkeresni őt, és ne gondold, hogy ennyi idő után ez már inkább kínos. Mindenki megérti, hogy az utóbbi hónapok mindannyiunknak nehezek voltak, csak őszintének kell lennünk.