Ismerd meg az MTA Középiskolai Alumni Programját

Néha te is elgondolkozol, hogy a hatalmas hírzajban mi igaz és mi nem? Álhírek helyett, hiteles információk.

null

Néha te is elgondolkozol, hogy a hatalmas hírzajban mi igaz és mi nem? Többek között ebben is segíti a diákokat az MTA Középiskolai Alumni Programja. Tudj meg többet a programsorozatról az MTA elnökétől és a fiatal kutatóitól – olvasható az unilife.hu cikkében.

A kép illusztráció: a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) palotájában lévő Keleti Könyvtár.
Fotó: MTI/Cseke Csilla

A 2019-ben létrejött Középiskolai MTA Alumni Program a mára kutatóvá érett diákok segítségével, egykori iskolájukhoz, alma materükhöz fűződő kapcsolatukra építve vinné közelebb a középiskolás fiatalokhoz a tudományos gondolkodás értékeit tudomány-népszerűsítő előadások és az azokat követő beszélgetések formájában.

Freund Tamás, az MTA elnöke elmondta, legfőbb céljuk, hogy ne az álhírek és áltudományok hódítsanak, hanem a valódi, kutatásokon alapuló tények. Ezt a harcot pedig a kutatóknak kell megvívniuk.

A tudomány lelkes hívévé szeretnénk tenni a tanulókat, a Facebook helyett.

Az Akadémia 18 ezres köztestületének tagjai közül sokan büszkék alma materükre, és tartják is a kapcsolatot volt tanáraikkal. A program alapját pedig ezek a kötelékek képezik.

A program célcsoportja a középiskolás diákok, ugyanis ezen évek sok esetben meghatározóak egy kutató életútjának alakulásában. Közülük kerülnek majd ki a jövő egyetemistái, a legkiválóbbak közül pedig sokan eljuthatnak azokra a kutatóhelyekre dolgozni, ahol a most feltörekvő kutatók végzik izgalmas és felelősségteljes munkájukat.

A program legfőbb céljai:

  • A problémacentrikus, kritikus gondolkodás népszerűsítése a fiatalok körében.
  • A tudományos módszertan megismertetése.
  • A diákok segítése abban, hogy képessé váljanak a hiteles információk felismerésére és megkülönböztetésére az egyre gyorsabban terjedő áltudományos hírektől.
  • A kutatói pálya népszerűsítése, a kutatás világának megismertetése, kutatói műhelyek bemutatása.
  • Közvetlen kapcsolat kialakítása a kutatóműhelyek és az érdeklődő diákok között.
  • Az MTA-brand népszerűsítése a fiatalok körében, az Akadémia egyéb programjainak terjesztése.
  • Nyilvánosan elérhető videó-adatbázis építése a legjobb előadásokból

A Programban való részvételre Freund Tamás, az MTA elnöke kérte fel a köztestület tagjait, 2020 novemberében, amelyre közel 1300-an jelentkeztek.

A pandémia miatt az eddig jelentkezett iskolákban csak 2021 szeptemberétől kezdődhettek el az első tudomány-népszerűsítő előadások és beszélgetések, vagyis az „alumni klubok" rendezvényei, melyek csaknem 20 iskolában lezajlottak már, ami összesen közel 50 előadást jelent.

A Középiskolai MTA Alumni Program előadóit ezen az oldalon tekintheted meg.

A program hivatalos nyitóeseményének a veszprémi Lovassy László Gimnázium adott otthont október 15-én. Azért is esett a választás erre az intézményre, mert hazánk TOP 10 gimnáziumának egyike, illetve személyes kapcsolódása is van Freund Tamásnak hozzá, hiszen annak idején itt érettségizett.

A rendezvény előadói a Lovassy egykori tanulói, az MTA köztestületi tagjai voltak:

  • Csuka Dorottya, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászati és Hematológiai Klinika kutatólaborjának tudományos munkatársa;
  • Domokos Mariann, a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Néprajztudományi Intézetének tudományos munkatársa;
  • Miklós István, a Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet munkatársa;
  • Hartmann Bálint, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem oktatója, az Energiatudományi Kutatóközpont tudományos munkatársa.

Közülük Hartmann Bálint a sajtótájékoztatón is megjelent és beszámolt tapasztalatairól. Reméli, hogy minél több fiatal kutató fog részt venni a programban és a későbbi rendezvények is hasonlóan sikeresek lesznek.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.