Mielőtt késő lenne. Tippek, hogy megelőzzük a kiégést

Már nem is emlékszel, hogy miért akartál erre az egyetemre jönni vagy épp itt dolgozni? Itt van néhány tipp, hogy ne csússz bele a kiégés mély gödrébe!

null
Fotó: Pexels

Folyamatosan fáradt vagy? Már megint nem haladtál a munkáddal? Ingerülten és gorombán viselkedsz a téged körülvevő emberekkel? Már nem is emlékszel, hogy miért akartál erre az egyetemre jönni vagy épp itt dolgozni? Itt van néhány tipp, hogy ne csússz bele a kiégés mély gödrébe – olvasható az UNILIFE cikkében.

A kiégés jelensége manapság nemcsak a munkahelyi túlterheltség miatt vált egy igen felkapott témává, hanem a járványhelyzet miatt is. A karanténban nagyon sokan számoltak be arról, hogy ennek jeleit tapasztalták magukon. Elvesztették a motivációjukat, egyre rosszabb lett a teljesítményük, ingerültek lettek az őket körülvevő emberekkel, önmagukkal is megromlott a kapcsolatuk. Folyamatosan fáradtak voltak, valamint alvás- és étkezési problémáik lettek.

A kiégés ellen a mindennapjainkba becsempészett apró trükkökkel tudunk harcolni. 

Maradj a realitás talaján!

Talán az egyik legfontosabb szempont, amit jó, ha szem előtt tartunk, hogy reális, elérhető és teljesíthető célokat tűzzünk ki magunk elé. Ahhoz viszont, hogy tudjuk, mennyit is tudunk teljesíteni egy adott időn belül, ismernünk kell a korlátainkat és az időbeosztási módszereinket. A túlvállalás veszélye azért fenyegető, mert ha sorra nem tudjuk teljesíteni a feladatot, akkor gyakran a saját képességeinket kérdőjelezzük meg. Ez kudarcélményekhez vezet, csökkentheti a kompetencia érzetét, és így nagyon hamar eljuthatunk a motiválatlanság állapotába.

A kontroll nálad van!

Nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy az életünknek nem elszenvedő szereplői vagyunk. 

Fel kell ismernünk, hogyha külső hatások miatt kicsúszik az irányítás a kezünkből. Egyetemi közösségekben, munkahelyen gyakori probléma, hogy a minket körülvevő személyek hamar ráéreznek arra, ha terhelhetők vagyunk. Ez egy ideig motiválhat, kompetenciaérzetet biztosíthat, hosszútávon viszont az irányítás elvesztéséhez vezet.

Ez egy kicsit kapcsolódik az előző ponthoz is: ismerned kell a határaidat, és meg kell tanulnod nemet mondani. A prioritás felállítása nem feltétlen jár lemondással. Szólhat egyfajta tiszteletről is önmagad felé!

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Borítókép: Pexels

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.