
Tényleg lehet bérgyilkost rendelni az interneten? Igen, de nem az eBay-en. Most megtudhatsz mindent, amit valaha tudni akartál a dark webről, és azt is, amit nem!
Deep vagy Dark?
Fontos a különbségtétel, ugyanis a kettő nem ugyanaz. Az általános iskolás minden bogár rovar, de nem minden rovar bogár elvből kiindulva azt mondhatjuk, hogy a dark web egy nagyon apró szegmense a deep webnek. Röviden a deep webbe tartozik az összes olyan oldal, ami nincs indexelve. De mi az az indexelés? Tulajdonképpen az oldalakon fellelhető kulcsszavak, linkek, információk összegyűjtése és rendszerezése. Ezeket a tevékenységeket botok és keresőmotorok végzik, nekik köszönhetjük, hogy internetes kereséseinkre rögvest pontos találatokat kapunk.
A weboldalaknak - nagy általánosságban - érdekükben áll, hogy minél több látogatót vonzanak be, ezért indulásuk után saját maguk kezdeményezik a botok kiküldését.
Visszatérve az eredeti gondolatmenetre, ha valami nincs indexelve, az magyarul annyit tesz, hogy hiába pötyögsz be valamit a Google-ba, az semmilyen találatot nem dob fel neked. Ettől persze léteznek, sőt törvénybe sem ütköznek. A deep web részei az előfizetéssel, vagy regisztrációval elérhető szolgáltatások, egyszerűen azért, mert ezeket a felhasználókra szabják.
Ilyenek például a levelezőrendszerek, céges hálózatok, netbankok.
Persze minden pajzson akad rés. Rendszerhibából fakadóan, vagy kibertámadás hatására szenzitív adataink kiszivároghatnak, és illetéktelen kezekbe juthatnak. A dark web a gonosz ikertestvér. Sokan vallják, hogy ez az a hely, ahol az emberiség legsötétebb gondolatai felszínre törnek.
Körülbelül a deep web 0,01 százalékát teszi ki.
Csak a jéghegy csúcsa, de igen veszélyes csúcsa. Az első komoly darkweb oldal 2011-ben indult „Selyemút” néven, és több mint 100 000 felhasználónak biztosított platformot az illegális drogkereskedelemre. Alkotóját, Ross Ulbricht-ot 2013-ban fogta el az FBI, 2020-ban pedig egy milliárd amerikai dollárt érő, az oldalhoz kapcsolódó bitcoin készletet foglalt le az USA. Mendemondák szólnak egy ennél is baljóslatúbb helyről, a shadow webről. Még a profi kiberbiztonsági szakértők közt is vitatott téma, sokak szerint csak pletyka. Mások úgy vélik, a világot behálózó, fondorlatos bűnözői tevékenységek Paradicsoma. Ha így van, a valóságra sosem fog fény derülni.
A teljes cikket ITT olvashatja tovább.
Borítókép: Pexels