A Vénusz közelsége lefékezi a szondát és módosítja a Merkúr felé vezető pályáját. Közép-európai idő szerint hajnali 5 óra 58 perckor kerül a több mint egymilliárd eurós BepiColombo a legközelebb a Vénuszhoz.
Ez különleges manőver, de olyan sok hely van és olyan jól ki van számítva, hogy nem aggódunk – mondta Simon Plum, az Európai Űrügynökség (ESA) műholdirányító központjának (Esoc) munkatársa.
A Naprendszer legkisebb és leggyorsabb bolygója, a Merkúr felé tartó útján a mintegy négy tonna tömegű, négy részből álló űreszköz jövő augusztusban még egyszer megközelíti a Vénuszt, akkor 550 kilométeres távolságban, majd összesen hatszor repül el a Merkúr mellett, mielőtt 2025-ben rááll végleges pályájára. Addigra a 2018-ban indult űrszonda már kilencmilliárd kilométert fog megtenni.
A csütörtöki manőverben nagy szerep jut a kutatóknak, a szonda fedélzetén lévő tizenegy műszerből hét a Vénuszról fog adatokat gyűjteni. A Földdel szomszédos bolygó a figyelem középpontjába került, amikor szeptemberben légkörében foszfint fedeztek fel, amely akár élet jelenlétére is utalhat.
A misszió a Merkúrt megcélzó első európai űrprojekt. A BepiColombo tulajdonképpen két űrszonda – egy európai és egy japán fejlesztésű –, amelyet egy közös platform segítségével juttatnak el a bolygóra. Amikor a platform 2025-ben a Merkúr mágneses mezeje körüli pályára áll, az űrszondák megkezdik munkájukat: az európai szonda a felszínhez közel repül majd, és igyekszik felmérni annak összetételét, a japán szonda társánál magasabb pályára áll, és a bolygó mágneses terét, illetve ritka légkörét vizsgálja majd.
Az ESA és a Japán Űrügynökség (JAXA) által közösen indított BepiColombo fejlesztésében magyar kutatók is részt vettek.
A teljes cikket IDE kattintva olvashatják!
Bemutatták a világ első mobil betegmozgató robotját
A dán kiszolgálórobot-gyártó vállalat, a PTR Robots bejelentette, hogy mostantól világszerte elérhető a betegek biztonságos mozgatását és rehabilitációját ellátó robotja. Az egészségügyi szakemberekkel közösen kifejlesztett PTR robot a világ első olyan önjáró, intelligens robotikai megoldás, amely rugalmasan képes közlekedni bármilyen egészségügyi vagy gondozási célokat szolgáló létesítményben.
A robot segítséget nyújt a mozgásképtelen vagy mozgásukban korlátozott betegek áthelyezésében és rehabilitációjában, leveszi a terheket a szakszemélyzet válláról és felszabadítja őket a fokozottan munkaigényes feladatok végzése alól. Az első ilyen robot alkalmazása ugyanakkor csökkenti a fertőzések kockázatát is, mivel egy beteg áthelyezéséhez a robot használata esetén elegendő egyetlen gondozó jelenléte.