Elkészítették a Perseverance marsjáró landolási helyének háromdimenziós képét a Joanneum Research osztrák tudományos intézet kutató.

Robbanás történt Somogyban, mentőhelikopter sietett apa és fiú segítségére
Elkészítették a Perseverance marsjáró landolási helyének háromdimenziós képét a Joanneum Research osztrák tudományos intézet kutató.
A szakértői team számára egy videót is készítettek, ezt egyelőre még nem mutatják be a nyilvánosságnak – mondta el Gerhard Paar, a képelemzéssel és mérési rendszerekkel foglalkozó csoport munkatársa.
A hét elején kapták meg a grazi szakértők az első fotókat, amelyeket a marsjáró „árbocán” két méter magasan elhelyezett Mastcam-Z kamerarendszere készített.
„Nagyon örülünk, hogy egyből működött. Az adatokat azonnal ki tudtuk értékelni és bemutatni” – mondta Paar.
Munkatársaival a sztereokép minden egyes képpontját háromdimenzióssá alakították, ezekből úgynevezett texturált pontfelhőket, valamint vizualizációkat hoztak létre. Így született meg a videó, amely egy átrepülést szimulál és láthatóvá teszi a rover körüli vidék elemeit.
Mintegy 200 képet analizáltak, ebből készült egy kétperces videó. Látható a landolási helyszín környezete, az első 30-40 méter. Időközben beérkeztek további felvételek is, melyeken már a horizont is a kamera látószögébe került – fejtette ki a szakértő.
Az osztrák csapat, amelynek a virtuális valósággal és vizualizációval foglalkozó bécsi kutatóközpont (VRVis) is tagja, a háromdimenziós képet eljuttatta a Mastcam-Z tudományos csapatának. Az általuk kifejlesztett eszköz lehetővé teszi a Mars felszínének interaktív megfigyelését és geológiai értelmezését.
Az egytonnás, hatkerekű Perseverance több mint 470 millió kilométer megtétele után múlt csütörtökön landolt a Marson a 250 méter mély Jezero-kráterben.
A tervek szerint egy teljes marsi évig – 687 földi napig – dolgozik majd a bolygón, ahol a mikrobiális élet nyomai után kutat.
Ideiglenes parkolási pályára állt a kínai Mars-szonda
Ideiglenes parkolási pályára állt szerdán a Tienven–1 nevű kínai Mars-szonda annak előkészítésére, hogy a következő hónapokban a Mars-járó landolhasson a vörös bolygón – jelentette be a kínai nemzeti űrhatóság.
A szonda három hónapon át tudományos felderítést fog végezni, miközben kamerái és spektrométerei ellenőrzik az előre kiválasztott leszállóhelyet és az időjárást a landolás előkészítésére.
Robbanás történt Somogyban, mentőhelikopter sietett apa és fiú segítségére
Trump döntött az orosz szankciókról, Putyin ennek nem fog örülni
Bige László minimum 100 milliót adott Magyar Péternek
Románok, lengyelek és bolgárok nyögik a magyar útdíjakat: elképesztő összeget fizetnek be a költségvetésbe
Nehéz hónapon van túl Rácz Jenő felesége
Sokkoló: Brüsszel már tudja, mikor rohanja le Oroszország Európát – elárulta a titkosszolgálat
Ilyen mélyen épültek be Bidenék az orosz–ukrán háborúba
Magyar Kupa: Kisvárda Master Good–Paksi FC
A Liverpool súlyos árat fizet, így alakulhat Szoboszlai Dominikék jövője
A legrejtélyesebb élőlény: nem növény, nem gomba de nem is állat
Pesics megszólalt a derbi előtt, Kubatov Gábor is szóba került
Nagy Ervin vérlázító arroganciája okozhatja Magyar Péter vesztét
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.