Elkészítették a Perseverance marsjáró landolási helyének háromdimenziós képét a Joanneum Research osztrák tudományos intézet kutató.

Fordulat jön az időjárásban – mutatjuk!
Elkészítették a Perseverance marsjáró landolási helyének háromdimenziós képét a Joanneum Research osztrák tudományos intézet kutató.
A szakértői team számára egy videót is készítettek, ezt egyelőre még nem mutatják be a nyilvánosságnak – mondta el Gerhard Paar, a képelemzéssel és mérési rendszerekkel foglalkozó csoport munkatársa.
A hét elején kapták meg a grazi szakértők az első fotókat, amelyeket a marsjáró „árbocán” két méter magasan elhelyezett Mastcam-Z kamerarendszere készített.
„Nagyon örülünk, hogy egyből működött. Az adatokat azonnal ki tudtuk értékelni és bemutatni” – mondta Paar.
Munkatársaival a sztereokép minden egyes képpontját háromdimenzióssá alakították, ezekből úgynevezett texturált pontfelhőket, valamint vizualizációkat hoztak létre. Így született meg a videó, amely egy átrepülést szimulál és láthatóvá teszi a rover körüli vidék elemeit.
Mintegy 200 képet analizáltak, ebből készült egy kétperces videó. Látható a landolási helyszín környezete, az első 30-40 méter. Időközben beérkeztek további felvételek is, melyeken már a horizont is a kamera látószögébe került – fejtette ki a szakértő.
Az osztrák csapat, amelynek a virtuális valósággal és vizualizációval foglalkozó bécsi kutatóközpont (VRVis) is tagja, a háromdimenziós képet eljuttatta a Mastcam-Z tudományos csapatának. Az általuk kifejlesztett eszköz lehetővé teszi a Mars felszínének interaktív megfigyelését és geológiai értelmezését.
Az egytonnás, hatkerekű Perseverance több mint 470 millió kilométer megtétele után múlt csütörtökön landolt a Marson a 250 méter mély Jezero-kráterben.
A tervek szerint egy teljes marsi évig – 687 földi napig – dolgozik majd a bolygón, ahol a mikrobiális élet nyomai után kutat.
Ideiglenes parkolási pályára állt a kínai Mars-szonda
Ideiglenes parkolási pályára állt szerdán a Tienven–1 nevű kínai Mars-szonda annak előkészítésére, hogy a következő hónapokban a Mars-járó landolhasson a vörös bolygón – jelentette be a kínai nemzeti űrhatóság.
A szonda három hónapon át tudományos felderítést fog végezni, miközben kamerái és spektrométerei ellenőrzik az előre kiválasztott leszállóhelyet és az időjárást a landolás előkészítésére.
Fordulat jön az időjárásban – mutatjuk!
Orbán Viktor Bognár Györgynek üzent a kupadöntő után
Megdöbbent az ország - Rúzsa Magdi gitárosával folytatja a Tankcsapda
Magánrepülővel repked von der Leyen
Itt van a lista, ezeket az energiaitalokat nem vehetik a 18 év alattiak
Megtalálta a MOHOSZ a Velencei-tavi halpusztulás legvalószínűbb okát
A magyaroknak kedvező eredmények születtek a jégkorong-vb-n
Ez az illat örökre elűzi a pókokat és a rovarokat az otthonodból
Balról érkezett hatalmas pofon Magyar Péternek
Kitört a pánik a dollármédiában az átláthatósági törvényjavaslat miatt
Robbie Keane elárulta, kire haragszik; Bognár György a csalást hiányolta
Orbán Viktor rejtélyes posztot tett ki a Facebookra
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.