Egyre gyakrabban fizetünk bankkártyával vásárláskor
Az ma már tény, hogy a koronavírus-járvány miatt bevezetett karantén és veszélyhelyzet sokat segített az elektronikus fizetési módozatok terjedésében. A Statista.com adatai azonban arra mutatnak rá, hogy
Magyarországon már 2020 elején, azaz még a pandémia kirobbanása előtt 44 százalékra nőtt a bank- vagy hitelkártyás vásárlások aránya, miközben a készpénzes fizetés 45 százalékot tett ki. A kelet-közép-európai régióban hazánk így a második helyen áll Lettország mögött a kártyahasználat népszerűségét tekintve.
A jóval nagyobb népességszámú Lengyelországban a leggyakoribb fizetési mód az átutalás a maga 47 százalékos részesedésével, miközben a kártyás és készpénzes vásárlás rendre 25, illetve 12 százalékot tesz ki. Csehországban a készpénzhasználat vezeti a ranglistát 44 százalékkal, míg az átutalást 27, a kártyás fizetést pedig 22 százalékban alkalmazzák vásárláskor – olvasható az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány összeállításában. A leggyakoribb készpénzhasználat Romániában, Bulgáriában és Ukrajnában jellemző, ahol száz vásárlásból rendre 78, 63, illetve hatvan esetben használnak bankjegyeket és érméket.
Az Oeconomus írása utal a MasterCard beszámolójára is, amely szerint 2020 márciusában Európa több országában engedélyezték, hogy a járványhelyzetre való tekintettel növekedjen az érintésmentes kártyás vásárlások értékhatára. Ekkor 29 országban emelték meg a limitet.
Tovább