Elindították a világ első műholdas korallzátony-figyelő rendszerét, amely élőben követi nyomon a korallok fehéredését – jelentette be az Arizonai Állami Egyetem.

Tulipánillat és panoráma – élménybeszámoló a Kevélyhegyi mezőről
Elindították a világ első műholdas korallzátony-figyelő rendszerét, amely élőben követi nyomon a korallok fehéredését – jelentette be az Arizonai Állami Egyetem.
Az Allen Coral Atlas program műhold alapú globális térképe, amely júliusban készül el teljesen, átfogó és példa nélküli módon képet ad a korallzátonyok változásairól, az ökoszisztémák megőrzése és a gyors reagálás szempontjából fontos információkat szolgáltatva a tudósoknak, döntéshozóknak, politikusoknak és a zátonyokat kezelő hatóságoknak, közösségeknek – írja a PhysOrg.com tudományos-ismeretterjesztő portál.
A világ korallzátonyai folyamatosan fehérednek. Az óceánok vizének melegedésével, szennyezettebbé és savasabbá válásával az egyes klímamodellek szerint 2050-re a zátonyok koralljaik akár 70-90 százalékát elveszíthetik. Eddig nem létezett olyan világszintű rendszer, amely megfigyelni képes ezeket a súlyos stresszhatás alatt álló életközösségeket.
A műholdak nagyfelbontású műszereik segítségével észlelik a zátonyok fényességében bekövetkező változásokat. Egy algoritmus segítségével állapítják meg, hogy a zátony stresszhatás alatt van vagy épp ellenáll a tengeri hőhullámoknak.
Ez a módszer segíthet abban, hogy a tudósok először lássák, hol, milyen mértékben alakult ki a korallfehéredés és ahol nem, ott azonosítani tudják az ellenálló fajokat. „A rendszer ökológusaink, távérzékeléssel foglalkozó tudósaink, szoftverfejlesztők és sok más munkatárs éveket át tartó munkájának eredménye” – mondta Paulina Gerstner, az Allen Coral Atlas programigazgatója.
Képeket küldött marsjárója landolásáról a Tienven-1 kínai űrszonda
Két fotót és két videót küldött marsjárójának a vörös bolygó felszínén való múlt hétvégi landolásáról a Tienven-1 kínai űrszonda. A felvételeket szerdán tette közzé a kínai nemzeti űrhivatal.
Az első, fekete-fehér képet a marsjáró elé felszerelt kamera készítette. A felvételen látszik, hogy a leszállóegységről egy rámpa nyúlik le a Mars felszínére.
A második, színes fotót a rover hátulján lévő navigációs kamera készítette. A marsjáró napelemei és antennája csukva vannak a képen, amelyen jól látható a bolygó vörös felszíne.
Tulipánillat és panoráma – élménybeszámoló a Kevélyhegyi mezőről
Pszichó a telefonban
Ezek a csillagjegyek isteni áldásban részesülnek 2025-ben – Te köztük vagy?
Megsemmisítik Ferenc pápa közel kétszázmillió forintot érő gyűrűjét
Van egy rossz hírünk: ha ezen a teszten nem mész át, vissza kell adnod a jogsidat!
Ukrajnai háború - Amerikai alelnök: Ukrajnának és Oroszországnak egyaránt le kell mondania ellenőrzése alatti területről
Arda Güler gólja után Ancelotti üzent a játékosának: Ilyeneket nem csinálhat
Mezei Szabolcs: Ezúttal a döntőbe jutás volt a lényeg
Fenyő ügy: újabb bizonyítékot ismertetett Gyárfás Tamás
Keane a Fradi kispadjára szoruló Varga Barnabás sorsáról beszélt
Magyar Péter a konklávén
Dunai hajóbaleset: előkerült egy videó, ami mindent megváltoztathat a nyomozásban
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.