A semmiből a csúcsra
A dolog persze nem volt előzmények nélküli, hiszen a Commodore cég szíve, agya és lelke, Jack Tamriel ösztönös zsenije, intuíciója és gátlástalansága egyenes utat kövezett ki idáig, és a hatvanas évek közepére szívós munkával és jó pár féllegális húzással megteremtette a hatvanas évekre Kanada egyik legnagyobb mechanikus számológépeket gyártó vállalkozását. A hatvanas évek végén egy Japánban tett látogatás során megvilágosodott, és rájött, hogy a jövő a digitális eszközöké. Dobta az addigi stratégiát, és minden erőforrást az akkoriban felbukkanó kvarcórákra, illetve zsebszámológépekre koncentrált.

Ennek köszönhetően a Commodore dobta piacra az első amerikai elektronikus zsebszámológépet, a legendás C108-at, amelyben egy Texas Instruments által gyártott csip zakatolt. A biznisz egészen 1975-ig remekül ment, hiszen a Commodore évről évre több millió dolláros profitot kaszált. Ekkor azonban a Texas Instrumentsnél valamelyik nagyeszű a homlokára csapott, és feltette a kérdést, hogy miért nem ők gyártják a számológépeket, ha valaki ekkora üzletet csinál az alkatrészeikből, és pillanatok alatt kiszorították a piacról a kisebb Commodore-t.

Fotó: Flickr
Tamrielt nem olyan fából faragták, hogy itt feladta volna, hanem rögtön az előrelépés lehetőségeit kereste. Világossá vált számára, hogy saját kézben kell tudnia a legfontosabb komponensek gyártását, ha sikereket akar elérni. Emellett azonnal el is engedte a digitális számológépeket, és az akkoriban felbukkanó személyi számítógépekre fókuszálta figyelmét. Géniuszként érezte meg, hogy ez az akkoriban még aprócska piac milyen szédületes fejlődés előtt áll. Felvásárolta a gazdasági nehézségekkel küszködő MOS csipgyártó céget, és minden energiáját egy saját számítógép létrehozására fordította.
Ehhez viszont szüksége volt egy nagy befektető, Irvin Gould támogatására, aki a tőkét a rendelkezésére bocsátotta, viszont cserébe a cég részvényeit kérte.
Így született meg 1977-ben a PET (Personal Electronic Transactor), amely magában foglalt egy magnót, egy monitort és egy billentyűzetet is. Hiába a saját, viszonylag olcsó processzor, a termék még így is meglehetősen drága volt, hiszen 600 dollárért adták első körben, és ekkor még nyereséget sem termelt. A siker mindenesetre nagy volt, de a gép hamar a harmadik helyre szorult az Apple II és a TRS–80 mögött.