A Covid járvány alatt sok átalakító folyamat felgyorsult, és míg a galériák és múzeumok kényszerből zárva tartanak, a kortárs alkotók új, és közvetlen utakat keresnek a rajongókhoz. A blockchain alapú decentralizált rendszerek, amik közül a legismertebb a Bitcoin, az élet több területén is fontos változást hoztak – írja a vg.hu
Most a pénzvilág után a művészeti életet is alaposan feje tetejére állíthatja az NFT (non-fungible token) terjedése.
A múlt héten Elon Musk párja, Grimes sokkolta a világot, hogy 20 perc alatt 5,8 millió dollárért értékesítette NFT, azaz csak digitális formában létező alkotásait. A blockchain alapú művészeti eladások összértéke 2021-re elérte a 160 millió dolláros forgalmat.
Hogy mennyire bizarr világba érkeztünk, talán jól demonstrálja az Injective Protocol nevű cég múlt heti akciója. A cég képviselője egy 30 millió forint értékű Banksy nyomatot semmisített meg, majd az akciót megörökítő videóból készítettek egy NFT-t, ami így az elégetett tárgy helyére lépve lett forgalomképes. Ezt a videó „alkotást” március 8-án árverezték el, és 394 ezer dollárért kelt el, ami 122 millió forint.
Az újdonságot elsősorban az jelenti, hogy a kripto titkosításnak és a decentralizált szerver-hálózatnak köszönhetően mostantól lehet digitális eredeti műről beszélni. Ha a Bitcoin a digitális arany, az NFT a digitális műtárgy, aminek garantált az eredetisége, a művész által meghatározott szabályok mentén lehet forgalmazni és tovább értékesíteni.
Weiler Péterhez kötődik az első magyar kriptovalutáért kapható képzőművészeti alkotás is, ami március 5-én került fel a nemzetközi Mintable rendszerébe.
A Bitcoin áramfogyasztására rávilágító ironikus alkotás címe: Bitcoin bánya az Alföldön.

Az NFT token, és a 80×80 cm vászonra nyomtatott kép egyben került 1 Ether-be, ami mai árfolyamon 560.000 forint.
Az alkotást végül március 9-én egy ismert kortárs gyűjtő, Kacsuk Péter vásárolta meg. A vásárlásban biztosan előny volt, hogy Kacsuk Péter tudományos informatikus kutató, és nemcsak a kortárs képzőművészetben, de a kripto valuták világában is otthon van.
Az eredeti cikket és az alkotásokat IDE KATTINTVA találják.
Már az internetkávézók is kriptopénzt bányásznak
Ázsiában különösen népszerű a bányászat, Vietnámban egy nagy internetkávézó-lánc is erre állt át.
A világon mindenhol, de Ázsiában különösen nagy őrület övezi a kriptopénzeket és azok bányászatát. Az utóbbi hetekben folyamatosan kerülnek elő a fotók a hatalmas bányászfarmokról, amelyeken új videokártyák és gamerlaptopok tömegei láthatóak. Így pedig az is nyilvánvaló, hogy ezekből miért van állandó készlethiány, és miért nem jut a fogyasztóknak ilyesmi.
A kriptopénzek bányászatára sok olyan fél is átállt, amely eddig mással foglalkozott. Vietnámban működik például egy nagy interkávézó-lánc, a STAR GAMING, amely értelemszerűen nem igazán fogadhatja az utóbbi időben internetezni és játszani vágyó emberek tömegeit.
Ezért aztán a vállalat profilt váltott, és átállt kriptopénzek bányászatára. Be is jelentette a Facebookon, hogy már most több nyereséget generált, mint eddig internetkávézóként. Gépekből persze jól fel voltak szerezve, így már csak a GeForce RTX 3080-as videokártyákra kellett többszörös áron lecsapni, és elkapkodni a játékosok orra elől azokat. A helyzetet tovább bonyolítja, a gamereket pedig tovább dühíti, hogy a világon mindenhol, de Ázsiában különösen nagy őrület övezi a kriptopénzeket és azok bányászatát. Az utóbbi hetekben folyamatosan kerülnek elő a fotók a hatalmas bányászfarmokról, amelyeken új videokártyák és gamerlaptopok tömegei láthatóak. Így pedig az is nyilvánvaló, hogy ezekből miért van állandó készlethiány, és miért nem jut a fogyasztóknak ilyesmi.