– Hogyan érintette önöket a váratlan vírushelyzet egy évvel ezelőtt? Emlékszik az első benyomásokra?

Medve ölt meg egy férfit
A férfi holttestét a Gyetva községhez tartozó erdős területen találták meg.
– Hogyan érintette önöket a váratlan vírushelyzet egy évvel ezelőtt? Emlékszik az első benyomásokra?
– Nem túlzás azt mondani, hogy sokkszerűen ért minket is a világméreteket öltő járvány. Egyszerre kellett védenünk az ellátottakat és a munkatársainkat, miközben a korai időszakban pillanatok alatt elfogytak a tisztító- és fertőtlenítőszerek, nehezen lehetett nagyobb mennyiségben maszkot kapni.
Kezdetben talán azt éreztük a legnehezebbnek, hogy mindennap sorozatosan történtek olyan váratlan események, amikre nem számítottunk, ráadásul még alig ismertük a vírust: mennyire fertőző; hogyan lehet megállítani a terjedését; mi van, ha bekerül egy intézménybe? Hatalmas erőfeszítésekkel igyekeztünk mindent megoldani, elvégre egy segélyszervezet – kiváltképpen a bentlakásos intézmények – nem zárhat be, pláne egy ilyen nehéz időszakban.
– Többen fordultak önökhöz segítségért, mint a pandémia előtt?
– Igen, az Országos Segélyközpontba az elmúlt 12 hónapban kétszer annyi kérés érkezett, mint előtte. Sokan reméltek élelmiszert, fertőtlenítőszereket, maszkot, a gyógyszerek kiváltásához és az online oktatás otthoni biztosításához támogatást. Számos családnál a munkahely elvesztése okozott komoly anyagi problémát. A bántalmazottakat fogadó Titkos Menedékházunkba korábban havonta egy család igényelte az elhelyezést, most négy-öt.
– Mondana példát arra, hogy milyen új helyzetekkel szembesültek, és milyen megoldások születtek?
– Például amikor Szendrőben, Olaszliszkán, Kaposváron és Boldogkőújfaluban senkit nem lehetett beengedni a Biztos Kezdet Gyerekházainkba, akkor a munkatársak kimentek az utcára, és a kapun keresztül beszélgettek a családokkal.
A budapesti, miskolci, szolnoki és orosházi krízisambulanciákon a kapcsolati erőszak áldozatainak segítői a korábbi ügyfélfogadási idő helyett gyakorlatilag kora reggeltől késő estig telefonos szolgálatra álltak át, hogy a bántalmazottak bármikor, akár csak percekre felhívhassák őket, bevásárlás ürügyén vagy míg a szemeteszsákot kivitték.
A pszichiátriai betegeket szintén nem hagyhattuk magukra a nappali intézmény bezárásakor, hiszen számukra ez fontos közösségi színtérré vált, ahol például együtt tornáznak, nyelvet tanulnak, ráadásul ők fokozottabban félnek a vírustól – a gyorsan megszervezett telefonos, e-mailes távsegítségünk nélkül a szorongás még mélyebbre taszította volna őket. Egyébként kiderült az elmúlt egy év során, hogy néhányan telefonon keresztül, a saját otthonuk biztonságában oldottabban tudnak beszélgetni és könnyebben megnyíltak, úgyhogy náluk a jövőben is megtartjuk ezt a formát.
– Mi a helyzet a gyerekekkel?
– Egy év alatt háromezer gyerekkel kerülünk kapcsolatba az intézményhálózatunkon keresztül, foglalkozásokat, fejlesztést vagy lakhatást nyújtunk számukra. Dolgozunk elmaradott térségekben, szegregátumokban, ezenkívül országszerte öt helyen bajba került családokat támogató átmeneti otthonokat működtetünk, és láttuk, milyen komoly problémát jelentett a digitális átállás: nincs eszköz, nincs internet, a pedagógusok jobb híján feladatlapokat másoltak és juttattak el a diákokhoz…
Nemcsak a feladatlapok célba juttatásában vállaltunk szerepet, hanem maximum 5 fős tanulócsoportokat hoztunk létre, amelyek egymást váltva legalább napi két-három órát be tudtak kapcsolódni a digitális oktatásba, hogy ne maradjanak le teljesen. Aztán elkezdtünk laptopokat, számítógépeket kiadni használatra a családoknak, és naponta jártunk ellenőrizni.
– Mit ellenőriztek?!
– Hogy az eszközök megvannak-e, a kívánt célra használják-e, beérkeznek-e a feladatok az iskolába. Tudom, furcsán hangzik, de ott erre szükség van a siker érdekében: 50-60 eszközt helyeztünk ki, és csupán négy esetben történt rongálás, ami nagyon jó arány.
A teljes interjú ITT olvasható tovább.
A férfi holttestét a Gyetva községhez tartozó erdős területen találták meg.
A cseresznyevirágzás – a sakura – a Japán kultúra része.
Sokaknak okoz gondot az új időszámításra való átállás.
A hatóságok több családtagot is őrizetbe vettek.
Bruti, figyelj a pocidra! – Debrecen polgármestere üzent a tiszásnak állt humoristának
Zaklatási botrány női tornában: aki hibázott az edzésen, annak vetkőznie kellett!
Szoboszlaival ilyen még nem történt, óriási öröm érheti Liverpoolban
Ez mindent megváltoztathat: fontos bejelentést tett Trump Muskkal kapcsolatban
Palácsik-Ráthonyi Tímea nem titkolja tovább: ekkor érkezik a kistesó
Hatályba lépett a NAV rendelete: véget ér Magyarországon egy korszak – jön a búcsú a papír alapú nyugtáktól
A legrejtélyesebb élőlény: nem növény, nem gomba de nem is állat
Óriási siker: Erika 45 kilót fogyott ezzel a módszerrel
Soha mélyebbre!
Elfogyott az oroszok türelme, lebuktatták Ukrajnát
Liptai Claudia a legfájóbb pontján találta telibe Majkát, forrt a levegő A Nagy Duettben
Nincs szó a gyülekezési jog korlátozásáról
A férfi holttestét a Gyetva községhez tartozó erdős területen találták meg.
A cseresznyevirágzás – a sakura – a Japán kultúra része.
Sokaknak okoz gondot az új időszámításra való átállás.
A hatóságok több családtagot is őrizetbe vettek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.