A kutyatréneri munka jelenleg hatalmas kihívással nézz szembe, mert jóval több, eddig nem gyakori vagy nem látott problémával van dolgunk. Bizony, ezt az elmúlt közel két évet ők is megérezték – a kutyákat is számos lehetséges módon érintheti a poszt-Covid.
Nézzük, mivel állunk szemben
Szeparációs szorongás: gyakran használt kifejezés, ami eddig tíz esetből maximum egyre, kettőre volt valóban igaz. A többi probléma háttere inkább a nem megfelelő foglalkozás volt, kevés fárasztás, energikus kutya esetén. Ez a szám most megfordulni látszik, hisz a home office teljesen felborítja a kutyák kötődési jelenségeit. A tünetek megjelenéséhez még csak nem is kell újra munkába állni, már egy boltba menéstől képes kiborulni a kutya. Most pedig, hogy egyre több gazdi tér vissza az otthoni munka kényelmes világából, hirtelen a nyakunkba zúdul a kutya otthoni ugatása, rombolása.
„Csak” szorongás: amihez még csak szeparáció sem szükséges, de látható jelei vannak a túlzott stressznek vagy a saját szorongásunk átragadásának.
Nagyon sok kutya képes spontán jelezni a pánikrohamot, még mielőtt észrevennénk. A gond az, hogy mivel sokan azzal sincsenek tisztában, hogy ez egy pánikroham, így nem érti a kutya viselkedését, és csak nő a feszültség a gazdi és kutyája között. A gyengébb idegrendszerű kutyák pedig átveszik ezt a lelkiállapotot.