VESEBETEGSÉG
A már kialakult betegséget nagymértékben negatív irányba befolyásolhatja a D-vitaminhiány. A tünetek súlyosbodhatnak, a vesék pedig károsodhatnak.
RÁK
Különösen mellrák és különféle belet, gyomrot érintő rákbetegségek kialakulásának tekintetében a D-vitaminhiány komoly rizikófaktor lehet. Akinek a családjában adódtak ilyen jellegű megbetegedések, annak érdemes fokozottan ügyelni a megfelelő vitaminbevitelre.
TERHESSÉG
A D-vitamin hiánya nehezítheti a teherbeesést. Ha gyereket szeretne, ügyeljen a C-, D- és E-vitamin elégséges bevitelére!
PCO
Policisztás ovárium vagy policisztás petefészek-szindróma vagy betegség esetén szintén súlyosbító tényező lehet a D-vitaminhiány. A PCO-s betegség önmagában is nehezebbé, sőt akár lehetetlenné is teszi a teherbeesést, de mindezt fokozza a D-vitamin hiánya.
CUKORBETEGSÉG
Amennyiben a jelentős túlsúly – 15-20 kg – kombinálódik D-vitamin-hiánnyal, sokszorosára nő a kettes típusú diabétesz kialakulásának az esélye. Egyes típusú cukorbetegség esetén súlyosabbá válnak a tünetek és erőteljesebb az inzulinfüggőség.
Ahhoz, hogy pusztán az étrendünkkel elegendő mennyiségű D-vitaminhoz juttassuk a szervezetet, nagyon aktívan felügyelet alatt kellene tartani a napi táplálkozásunkat. Egy „átlagember” hétköznapi táplálkozással maximum 80-100 egység D-vitamint tud magához venni.
MIBEN VAN D-VITAMIN?
- Tengeri halak
- Tojás
- Máj
- Csukamájolaj
- Étrendkiegészítők
Mivel a D-vitamin természetes úton az egyik legnehezebben fedezhető vitaminunk, bátran folyamodjunk egyéb módszerhez a pótlására. Ma már kapható számos, D-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítő, illetve D-vitaminnal dúsított tejtermék, joghurt. Az étrend-kiegészítőhöz recept nélkül is hozzá lehet jutni, ám a gyógyszernek minősülő D-vitamint orvossal kell felíratni.
(Borítókép: Pixabay)