Számos kutatást folytattak már a témában
Ami a gyaloglást illeti, a legnyilvánvalóbb szám az a tízezer: ez a hosszú távon idealizált cél ahhoz, hogy elérjük az egészségünk javításához szükséges napi lépésszámot. Mindezt tudományos bizonyítékok is alátámasztják; az elmúlt években számos tanulmány kimutatta, hogy a napi több lépés megtétele összefügg a korai halál kockázatának csökkentésével. A szakemberek szerint természetesen minden elemzés kissé eltér, és nincs két egyforma csoport.
Emiatt a tudósok folyamatosan friss felfedezéseket tesznek arra vonatkozóan, hogy az „x" lépés megtétele milyen hatással bír, valamint meghatározzák, hogy kinek és milyen előnyökkel járhat.
A területet feltáró legújabb tanulmányban Amanda Paluch, a Massachusettsi Egyetem fizikai aktivitás-epidemiológusa vezette csapat több mint 2000 középkorú (átlagéletkoruk alig haladta meg a 45 évet) férfi és nő csoportját követte nyomon, akik négy különböző amerikai városból származtak. Az önkéntesek egy mérőt viseltek, amely nyomon követte a napi lépésszámot és a lépések intenzitását ébrenlét közben.
A kísérlet még 2005-ben kezdődött, és a résztvevőket rendszeres időközönként, 2018-ig követték nyomon.
A JAMA Network Open tudományos szaklapban publikált tanulmány szerint míg a vizsgálat megfigyelési jellege azt jelenti, hogy a kutatók nem tudnak határozott következtetéseket levonni arról, hogy a gyaloglás hogyan (vagy nem) javította a kísérletben részt vevő emberek egészségét, azonosítani tudták az összefüggéseket az aktivitás szintje és az egészségügyi eredmények között.
Könnyen nyomon követhető mutatószámok
A tudósok a vizsgálat során arra jutottak, hogy azoknak az önkénteseknek, akik naponta legalább 7000 lépést tettek meg, körülbelül 50–70 százalékkal kisebb arányban kellett szembenézniük a korai halálozás kockázatával, mint azoknak, akik átlagosan kevesebb mint 7000 napi lépéssel zárták a napjukat.
A tanulmány szerint önmagában a lépés intenzitása (a megtett lépések gyorsaságát mérve) nem volt hatással a mortalitásra.
A kutatók szerint a lakosság legkevésbé aktív körében a napi lépések mennyiségének növelése nyújthatja a legnagyobb védelmet a halálozással szemben, ám egy bizonyos pont után úgy tűnik, hogy az extra lépéseknek nincs jótékony hatása, legalábbis az adott eredményre.
A napi tízezernél több lépés megtétele nem járt a halálozási kockázat további csökkenésével – magyarázzák tanulmányukban a szakemberek, amit a ScienceAlert online tudományos portál idéz.