Négy érv a ridegtartás ellen, amit mindenkinek ismernie kellene

Egyesek szerint a kutyának sokkal inkább megfelelő a ridegtartás, mint mondjuk a puha paplan melege és a hosszas semmittevések a lakásban. Egy láncon vagy kötélen tartott kutya azonban semmiképp sem lehet kiegyensúlyozott, arról nem beszélve, hogy Magyarországon 2016. január 1-je óta tilos tartósan kikötve tartani az ebeket – írja a Petplace.hu.

Forrás: petplace.hu2021. 09. 19. 16:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

De pontosan milyen érvek szólnak a ridegtartás ellen, és mit tehetünk, ha az utcán sétálva valakinek az udvarán láncra vert kutyát látunk? Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat.

Érvek a ridegtartás ellen

Amikor valaki úgy dönt, kiköti kutyáját, nem feltétlenül rossz szándék vezérli: elképzelhető, hogy egyszerűen így akarja megakadályozni az állat szökését. Ám ha a kutyát tartósan megfosztják a szabad mozgás lehetőségétől, akkor annak az állat fizikai és mentális egészsége látja kárát, méghozzá rövid időn belül.

Ha nincs elég tere a mozgásra, játékra, valamint az ember- és kutyatársaival való szabad kapcsolódásra, a kutya magányossá, depresszióssá, agresszívvá válhat.

1. A láncra verés agresszívvá teheti a kutyát

A kutyák természetükből adódóan territoriális állatok, ám ha a területük hirtelen beszűkül és nem tudják kiélni természetes ösztöneiket, akkor az a viselkedésükben is megmutatkozik: ugatósabbá, agresszívabbá válhatnak, és akár meg is haraphatják azt, aki a közelükbe megy.

Dr. Michael Fox harmincéves tapasztalattal a háta mögött több könyvet is írt már a kutyák viselkedéséről: a Megérteni a kutyádat című kötetében például arról ír, hogy sokan úgy tartják, a kutyák természete eleve agresszív, pedig erről szó sincs.

Egy láncon tartott kutyánál rendkívüli módon felerősödik a területvédelmi ösztön, és ezért léphet fel támadóan mások ellen.  

Dr. Fox véleményét az amerikai Humane Society nonprofit szervezet is alátámasztja:

a kutyák szociális lények, szükségük van az emberekkel és más állatokkal való interakciókra. Egy órákig, napokig, hónapokig vagy esetleg évekig láncon tartott kutya súlyos pszichés károkat szenved. Még egy egyébként kezelhető és barátságos kutya is idegessé, boldogtalanná, szorongóvá és gyakran agresszívvá válhat, ha huzamosabb ideig láncon tartják

olvasható a szervezet weboldalán.

Hozzáteszik: az állatmentő akcióikon gyakran bebizonyosodik, hogy amint lekerül a lánc a kutyáról, egyből megszűnik ez a fajta viselkedése, vagyis nem igaz, hogy a kutyák alapjáraton agresszívak lennének.

2. A megkötés fizikai sérülést és halált is okozhat

Állatorvosok véleménye szerint a lánc és a kötél azon túl, hogy nyaki és gerincsérülést okoz a kutyának, ha elakad valahol vagy esetleg fennakad, akkor egyrészt még tovább szűkíti az amúgy is szűk életteret, rosszabb esetben pedig akár fulladást is okozhat.

3. Védtelenné válnak a környezeti hatásokkal szemben

Lakóhelyétől függően számos veszély fenyegetheti a ridegtartásban élő kutyákat: agresszív vadállatok támadása, extrém hideg vagy meleg, eső, villámlás vagy adott esetben hurrikánok és tornádók. Az ember azt gondolná, hogy utóbbira még biztosan nem volt példa, pedig egy floridai állatmentő szolgálat korábban megmentett egy Bandit nevű kutyust a Charlie hurrikántól, mivel a szerencsétlen állat a hét minden napját láncra verve töltötte.

A kutyának hatalmas szerencséje volt, a természeti katasztrófa miatt ugyanis több tucat ember és valószínűleg ennél is több kutya veszthette életét, amelyeket szintén kikötve tartottak.  

Nyilván hazánkban erre kevés esély van, de a kutya egészségkárosodásához már annyi is elég, hogy folyamatosan ki van téve a nagyon hideg vagy nagyon meleg időjárási körülményeknek, továbbá nincs egy biztonságos helye sem, ahová behúzódhatna.

4. Nem kapnak megfelelő ellátást

Szintén az amerikai Humane Society oldalán olvashatunk arról, hogy a tartósan megkötött kutyák sorsa mindig sanyarú: elmaradnak az állatorvosi vizitek, gyakran alultápláltak, nem kapnak rendszeresen tiszta vizet, és ahogy már fentebb említettük, nincs egy biztonságos helyük, ahová az időjárás elől behúzódhatnának. 

Az elhanyagoltság mindemellett természetesen a kutyák mentális egészségére is kihat, az állatvédőknek pedig hosszú és fáradtságos munkájukba kerül az ebek szocializálása. Már ha egyáltalán életben maradnak.

A teljes cikk, benne a kutyatartás Magyarországon hatályos jogszabályaival ITT olvasható el.

Borítókép: Unsplash

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.