Cserépkályha-kisokos: több hiba is van a képen!

A cserépkályhában a tüzet nem úgy kell rakni, mint egy lobogó tábortűzhöz, de még csak nem is úgy, mint egy kandallóba. A tűzoltók megmondják, hogyan kell, mert ők nemcsak az oltásban profik, de a megfelelő tüzeléshez is értenek. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közösségi oldalán hasznos tanácsokat találunk arra, hogy elkerüljük a baleseteket, és még a fűtés hatásfokával is minden rendben lesz – írja a Híradó.hu.

Forrás: Hirado.hu2022. 01. 27. 17:05
Fotó: Lakatos Lilla
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A cserépkályha-kisokoshoz illusztrációnak kiválasztottak egy tipikus szobabelsőt és azon keresztül mutatnak rá az esetleges hibákra. Mert nem elég, ha egy gyönyörű cserépkályha tavasztól őszig a lakás ékessége, de amikor az első befűtésre sor kerül, akkor tanácsos elpakolni mellőle és a tetejéről is. Ennek két oka is van, a kályha öntöttvas ajtajának nyitásakor kipattanhat egy szikra, amitől tüzet foghatnak a közelében álló bútorok. De az se mindegy, hogy a melege akadálytalanul tud-e terjedni a szobában.

  • A fűtés módjáról elárulják, hogy – ha már ég – nem kell folyton rárakni, mint a kandallónál, hanem érdemes egyszer befűteni és aztán a megfelelő mennyiségű levegő beállításával optimálisra állítani az égést.
  • „Egyszerre tegyük be a tüzelőt!” – szól az első tanács. Ne túl sokat, mert „nem szép, amikor robban”. Vastagabb hasábok alulra vagy hátra, vékonyabbak előre vagy felülre!
  • Száraz legyen az a fa! De nagyon! És kemény is, azaz: lehetőleg tölgy. Különösen a csertölgy megfelelő vagy a bükk, az akác, vagy a gyertyán.
  • Ha a tűz színe sárgásvörös, az azt jelenti nincs elég levegő az égéshez, állítani kell a levegőadagolón, amíg a lángok kékes színűek nem lesznek.
  • Aki eddig eljutott, az célhoz is ért, vagyis nem kell nyitogatni a kályha ajtaját. Az izzó parazsat sincs okunk piszkálni. A kályhát ezután ráér 12 óra múlva begyújtani újra.
  • A tűzoltók a környezetvédelemre gondolva azt tanácsolják, ne itt égessük el a színes magazinokat vagy szórólapokat.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Facebook)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.