A tudósok az evolúció felfedezése óta értetlenül állnak a szépség mögött „megbújó” igazság felett. Azóta kérdés, hogy milyen módon befolyásolhatja a vonzerő a társadalmi normákat a választásaink gyengéd ösztönzése révén, vagy esetleg a szépség csak a szemlélő szemével látható? A válasz nem olyan egyszerű;
még Charles Darwin, a természetes szelekció elismert híve sem gondolta azt, hogy a szépség a jobb egészség vagy a jó géneknek a jele.
A sok ember által szépnek látott, egyetemes állandók folyamatos viták forrásai voltak a történelemben, és kevés konszenzus alakult ki róluk. Mégis: az emberi kultúra láthatóan vonzónak tartott bizonyos fizikai jellemzőket, míg másokat figyelmen kívül hagyott. Noha az az elképzelés továbbra is vitatott, miszerint ezek lennének a szépség objektív mércéi, néhány kutató szerint a vonzónak tartott arcvonások valójában a jó egészség egyfajta jelzői lehetnek.
Ez arra utal, hogy az ez iránt való vonzódásunk előnyös lehet utódaink túlélése szempontjából.
Elméletileg érdekes ötlet, de több szakember szerint hiányzik belőle a „minőségi bizonyíték”. A jelenlegi tanulmány szerzői ezért igen szigorúan vették a témában végzett kutatásaikat.
Vizsgálatukban összesen 159 olyan fiatal felnőtt vett részt, akiknek fényképeit 492-en értékelték vonzónak az online felmérések során. A kísérletben résztvevők számos tesztet is elvégeztek, amely során a tudósok felmérték az immunrendszerük állapotát, a szervezetük gyulladásos szintjét és a saját bevallásuk szerinti egészségi állapotukat.
A Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences tudományos szaklapban publikált eredmények elemzése során a szerzők azt találták, hogy azok az emberek, akiknek az arcát az önkéntesek vonzónak látták, egészségesebb immunrendszerrel rendelkeztek, különösen a bakteriális immunitást illetően. Érdekes módon a kutatás során nem találtak kapcsolatot a magasabb gyulladási faktor és a vonzerő között.
Ez a tanulmány szerint azt jelentheti, hogy az arc vonzereje tükrözi a jól működő immunrendszert; eszerint pedig a vonzerő könnyen összefüggésbe hozható olyan tényezőkkel, amelyek a génjeinkben továbbadhatók.
Mindez azonban nem jelenti azt, hogy ne lennének más, például kulturális tényezők is, amelyek befolyásolják a szépségről alkotott egyéni felfogást. Az viszont még nem világos, hogy melyik, milyen súllyal vesz részt a döntési folyamatban.
Az is lehetséges, hogy a vonzerő és az egészség közötti kapcsolatot homály fedi a modern emberben, mivel az emberi párválasztás a modern orvoslás megjelenése előtt alakult ki
– feltételezik a szerzők a tanulmányban, amit a ScienceAlert online tudományos portál idéz.
A teljes cikket ITT olvashatja tovább.
Borítókép: Illusztráció. Juanjo Oliva spanyol divattervező kreációját viseli egy manöken a Madrid es Moda elnevezésű divatbemutatón a spanyol fővárosban (Fotó: MTI/EPA-EFE/David Fernandez)