Álhír, hogy az angol királyi ház tagját jelölnék a magyar trónra

Cáfolja a francia kulturális attasé, hogy hazánkat ne akarnák meghívni a jövő évi párizsi világkiállításra. Jean Mistler d’Auriol szerint a magyar kormány a legnagyobb elismerésre méltóan fáradozik, hogy a magyar ipart és művészetet felvirágoztassa. A kabinet erőszakos megdöntését tervező puccsisták perében kiderül: valóban Hitler megbízottja volt, akinek a közreműködésével német horogkeresztes fegyveresek segítettek volna a fajvédő összeesküvőknek. A kisantant a hazánknak nyújtandó kölcsön feltételéül szabja, hogy Magyarország ellenőrzésében részt vehessen. Megegyezés születik Londonban, hogy nem tizenöt, hanem húsz esztendő alatt kell törlesztenünk a kölcsönt. Hírlapi kacsának bizonyul, hogy Bethlen István kérte volna György királytól az angol uralkodóház egyik tagjának a magyar trónra való jelölését.

2024. 01. 23. 16:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az a szóbeszéd terjed, hogy hazánkat nem akarják meghívni a jövő évi világkiállításra. A Pesti Napló január 19-én arról ír: „A világkiállítással kapcsolatosan újabban különös hírek keltek szárnyra arról, hogy Magyarországot Párizsban kifelejtették volna a meghívott európai államok listájából és egyáltalában nem szólították föl a részvételre. […] Felkerestük a budapesti francia követségen Mr. Jean Mistler d’Auriol-t, az intellektuális ügyek attaséját, aki a Pesti Napló tudósítójának a következőt mondta: ― A Magyarország állítólagos mellőzéséről elterjedt híreket én is hallottam. Kijelentem, hogy itt nagy tévedés forog fönn. A híreknek abszolúte semmi alapjuk sincsen, mert a budapesti francia követség még az elmúlt év februárjában hivatalosan hívta meg a magyar kormányt a világkiállításra, sőt a párizsi kereskedelmi minisztérium szeptemberben Budapestre küldte Louis Nicolle helyettes államtitkárt, aki Magyarországnak a párizsi világkiállításon való részvételéről behatóan tárgyalt a politikai körökkel, elsősorban Klebelsberg kultuszminiszterrel, és a miniszter kijelentette akkor, hogy a legnagyobb figyelmet fogja az ügynek szentelni.” A budapesti francia kulturális attasé úgy tudja, már befejezett dolog, hogy Magyarország részt vesz a világeseményen és most készülnek dönteni arról, ki lesz a magyar kiállítás kormánybiztosa. Arra a közbevetésre, hogy Magyarország nehéz pénzügyi helyzete esetleg akadályokat gördíthet a részvétel elé, a francia nagykövetségi diplomata úgy vélekedik: ha hazánk pénzügyi biztost kap, az sem lehet kizáró ok. Az ausztriai főmegbízott is megadta a beleegyezését ahhoz, hogy az osztrákok képviseltessék magukat a világkiállításon, „több mint bizonyos tehát, hogy Magyarország esetében is ez fog történni.” Hozzáteszi: „még ha anyagi áldozattal is jár a kiállításon való részvétel Magyarországra nézve, ez végeredményben olyan befektetés, amely a legnagyobb erkölcsi kamatokat hozhatja meg.” Szerinte a magyar kormány „a legnagyobb elismerésre méltóan fáradozik azért, hogy a magyar ipart és a magyar művészetet fejlessze és felvirágoztassa”, így vitális érdeke a magyar kultúrának, hogy a világkiállításon a szépen fejlődő ipar és művészet „megtalálja az érvényesülés legméltóbb helyét és alkalmát.” 

Jean Mistler d’Auriol. Forrás: Wikipédia

Folyik annak az összeesküvésnek a pere, amelyben Ulain Ferenc fajvédő nemzetgyűlési képviselő és társai a vádlottak, mivel a kudarcba fulladt sörpuccs időszakában Adolf Hitler és horogkeresztes fegyvereseinek segítségével puccsal akarták volna eltávolítani Bethlen István kormányát. Mint a Friss Ujság január 16-án közli: Hetényi Imre főkapitány-helyettes a bíróság előtt elmondja, hogy az Adolf Hitler nevében jelentkező és eljáró Fritz Döhmel által elmondottak megfeleltek a valóságnak: valóban Hitler megbízottja volt. Mint beszámol róla, „Október végén vették észre, hogy 21-23 éves fiatal bajor fiúk nagyon sokan jönnek be az országba. Egyik sem volt közülük öregebb 28 évesnél. A feltűnő az volt, hogy nagyon sokat járnak. Nagy jövés-menés kezdődött Budapest és München között.” Kiderült aztán, valójában idegen segítséggel akarták a kormányrendszert megbuktatni és az is egyértelművé vált, hogy „Döhmel Hitler embere volt”. A Magyarország tudósításában azt is taglalják, hogy Hetényi kifejti: az általa „kiküldött detektívfelügyelő azt az utasítást kapta, hogy minden eszközzel akadályozza meg azt, hogy ezek az urak ide tényleg bejöjjenek. Ennek a kitűzött feladatnak a megbízott detektívfelügyelő meg is felelt, vagyis sikerült Hitlerék bejövetelét megakadályozni.” 

A kisantant részt akar venni Magyarország ellenőrzésében ― közli belgrádi tudósítójának információját Az Est január 16-án. Momcsilo Nincsics jugoszláv külügyminiszter, beszámolva a kisantant konferenciájáról, elmondja: a tanácskozáson hosszabb időt „kötött le a magyar kölcsön kérdése”. Mint kifejti: „a kisantant konferenciája többrendbeli garanciát követel Magyarországtól, elsősorban azoknak a kötelezettségeknek a teljesítését, amelyek a trianoni békeszerződésből hárulnak Magyarországra és még mindig nincsenek végrehajtva. A magyar kölcsönhöz való hozzájárulást a kisantant államai nem csupán pénzügyi, hanem katonai természetű garanciáktól is függővé teszik. A kisantant ― és ebben elöljár Jugoszlávia ― határozottan kiköti, hogy Magyarország ellenőrzésében részt vehessen.” 

A Corriere della Sera ugyanakkor interjút ad közre Edvard Benes csehszlovák külügyminiszterrel, aki a francia–csehszlovák szövetséget azzal indokolja, hogy „Csehország nagyon kritikus helyzetben van, mert ellenségek veszik körül”. Az újságíró közbeveti: „Németország támadására hosszú ideig még csak nem is kell gondolnia Csehországnak és ugyanez a felfogása Magyarországról is.” Benes válaszát Az Est hangsúlyozottan szó szerint hozza le: „Magyarországtól nem félek. A veszély az állandó alarmokban, intrikákban van.” Meg van azonban „róla győződve, hogy mindezt idővel megunják”, s meg van „győződve arról is, hogy közvetlen veszély nem fenyeget.” Majd talányosan hozzáteszi: „tagadhatatlan, hogy itt is, ott is vannak bolondságok elkövetésére hajlandó egyének és ezek fékentartása végett volt szükség előre gondoskodni.” 

A Pesti Hírlap január 22-én londoni és bécsi jelentésekre alapozva arról tudósít, hogy „Teljes a megegyezés a magyar kölcsön ügyében.” Mint közlik: „A Reuter-iroda jelenti: a magyar albizottság elfogadta a pénzügyi bizottság javaslatait és jóváhagyta a jegyzőkönyveket. Gróf Bethlen István és minisztertársai a hét közepéig maradnak Angliában.” Másrészt arról is írnak, hogy londoni „beavatott körökben a magyar kölcsön kilátásait nagyon kedvezőeknek tartják. Francia részről a kölcsön törlesztésének idejéül tizenöt esztendőt javasoltak, mindamellett megegyezés jött létre a húsz esztendő alatt történő törlesztésre vonatkozólag.” 

Londonban megcáfolnak egy hatalmas hírlapi kacsát is. „Az a jelentés, amely szerint gróf Bethlen István a György királynál való kihallgatása alkalmával az angol királyi ház egyik tagjának a magyar trónra való jelöltetését szorgalmazta volna, teljesen téves.” Hozzáteszik: „A connaughti herceg, akinek a nevét ezzel összefüggésben sokszor emlegették, ettől a kalandos tervtől nagyon messze van.” 

Borítókép: Jean Mistler d’Auriol  francia kulturális attasé (Forrás: Wikipédia)

 

 

 

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.