Ebben feketén-fehéren kiderült: „megalapozottan feltehető”, hogy a rendőrség nem gondatlanságból, hanem tudatosan tűrte el a túlkapásokat. Balsai szerint a rendőrök a legfelsőbb politikai utasításra, vagyis Gyurcsány Ferenc utasítására cselekedhettek.
Terjedelmi okoknál fogva nem megyek bele a hosszú jelentés részleteibe, csak a legfontosabb megállapításra szorítkozom. Ez pedig így hangzik: „Álláspontom szerint a rendőri vezetők csak legfelsőbb politikai utasítás és jóváhagyás alapján adhattak parancsot, illetve tűrhettek el a magukat és a testületet ilyen példátlan módon kompromittáló cselekményeket”. Balsai István egyébként külön fejezetet szentel Gyurcsány személyes felelősségének. A jelentés szerint a volt kormányfő esetében „felvetődhet a terrorcselekmény elkövetésének lehetősége is”.
E kőkemény vád alátámasztására Balsai idéz Gyurcsány 2006. szeptemberi, a rend helyreállítását sürgető nyilatkozataiból, amelyekben a kormányfő többször is arról beszélt, rendszeres kapcsolatban állt a rendőri vezetéssel. Leírja, hogy Gergényi „az események során rendszeres telefonos kapcsolatban állt” Gyurcsánnyal, így „felmerül a lehetősége, hogy a tömegoszlatással kapcsolatos eseményeket” is egyeztették egymással.
Balsai megemlíti, hogy már a tömegoszlatások időszakában nyilatkozott Gyurcsány a köztévének, s mindenben jóváhagyta a rendőrök cselekedeteit. Ha tehát fel is tennénk – egyébként teljesen életszerűtlenül –, hogy nem Gyurcsány adott utasítást a brutális fellépésre, akkor is alapvető kötelessége lett volna leállítani azokat, miután már tudott arról, mit történik az utcákon az ártatlan járókelőkkel és békésen tüntetőkkel. De ő éppen ellenkezőleg járt el, jóváhagyta a rendőrök intézkedéseit.
Balsai végső következtetése: „Vizsgálatom során felmerült, hogy a motivációra és a felsorolt események láncolatára tekintettel felvetődhet a […] terrorcselekmény elkövetésének lehetősége is” – jelenti ki Balsai, aki szerint a 2006. október 23-án Budapesten történtek alkalmasak voltak a lakosság általános megfélemlítésére – ami a terrorcselekmények egyik fajtája.
És itt megállok.
Vannak dolgok, amikre újra és újra emlékeztetnünk kell a Nagyérdeműt.
Nem csak az őszödi beszédre. Hanem a Balsai-jelentésre is.
Borítókép: Rohamrendőrök tüntetőt tartóztatnak le egy budapesti tüntetésen 2006. október 23-án (Fotó: Reuters/Árvai Károly)