António Guterres, az ENSZ főtitkára – aki korábban, 1999-től 2005-ig a Szocialista Internacionálé elnöke volt – egészen elkeseredett a Föld globális felmelegedésével kapcsolatban.
A következőképpen fogalmazott egészen határozottan, szinte Greta Thunberg-i „magasságokba” emelkedve 2022 novemberében az ENSZ klímakonferenciáján: „Egy autópályán tartunk a klímapokol felé, és nyomjuk a gázpedált”.
Megítélése szerint oda jutottunk a globális felmelegedés miatt, hogy az emberiség egy választás előtt áll: vagy összefog, vagy elpusztul.
Szóval, logikusan gondolkodva, akkor itt is a világkormányzás a megoldás, akárcsak a világjárványok esetében, ahol a WHO vállalná fel ezt a „nehéz” feladatot – mármint a nemzetek feletti irányítást. Értjük, hogyne értenénk.
Guterres a klímapokol kifejezéssel nagyon tudatosan igen erősen fogalmazott.
De „kiáltványa” mögött természetesen az a meggyőződés áll, hogy a globális felmelegedés kizárólag egyetlen okra vezethető vissza, s az pedig nem más, mint az emberi, antropogén tevékenység, méghozzá a szörnyűséges mértékű szén-dioxid-kibocsátás.
Erről a kérdésről már döntött a „tudomány”, vagyis nem más, mint az ENSZ szervezete, a Kormányközi Éghajlatváltozási Testület (IPCC), amely immáron hat jelentést adott ki e témában, s mindig ugyanarra a következtetésre jutott: az egyetlen felelős a Föld felmelegedéséért kizárólag az ember. Tette annak ellenére, hogy a tudósok jelentős része ezzel soha nem értett egyet.
Megvan tehát a megoldás: az emberek teljes egészében álljanak le a szén-dioxid-kibocsátással, s onnantól kezdve máris megoldódnak a gondjaink, a Föld nem melegszik tovább.
(A kabát meg nem hasad tovább, kis Balázs, csak hunyd le szépen kis szemed, és higgy el mindent – pardon, József Attila…)
Ezért Guterres arra szólította fel a világ leggazdagabb és legszegényebb országait egyaránt, hogy gyorsítsák fel az átállást a fosszilis üzemanyagról, és sürgessék meg a támogatást, amivel a szegény országok vissza tudják fogni a káros anyagok kibocsátását, és meg tudnak birkózni a globális felmelegedés elkerülhetetlen hatásaival. Különösen kiemelte az Egyesült Államok és Kína ebben játszott szerepét.