Az üzem leállítása nemcsak a munkavállalók miatt nagy veszteség, hanem azért is, mert korszerű, a minőségi előírásoknak megfelelő termelői egység szűnik meg Magyarország egyik legelmaradottabb megyéjében. A bezárásra ítélt baromfifeldolgozó ugyanis mind az ISO 9002, mind az ISO14001 minőségbiztosítási és környezetirányítási rendszer tanúsítványával rendelkezik, s teljes egészében EU-kompatibilis.
A kisvárdai baromfifeldolgozás megszűnése súlyos veszteség a térség baromfitermelőinek is. Az értékesítési lehetőségek szűkülése több száz a leépített közel négyszáz dolgozón túlmenően minimálisan ugyanennyi szárnyas termeléssel foglalkozó család egzisztenciáját veszélyezteti.
A kisvárdai gyár leállítása kapcsán Borkó Károly, a térség országgyűlési képviselője hangsúlyozta: a baromfipiacon mutatkozó túlkínálaton túlmenően a Hajdú-Bétet megszerző pénzügyi befektető rövid távú és egyoldalú pénzügyi szemlélete is hozzájárult a csődhöz. Az országgyűlési képviselő úgy véli: „a cégcsoport felső vezetésének luxusát”, illetve a felduzzasztott irányítási szervezetek fenntartásának költségeit a termelő üzemek nem voltak képesek fedezni. A fideszes képviselő rámutatott, hogy a Hajdú-Bét Rt több mint 20 milliárd forint tartozást halmozott föl, amiből 5 milliárd forint feletti a baromfitermelők követelése.
A gyár 1976 óta termel, első tulajdonosi körét egy agrártermelőkből, szövetkezetekből és állami gazdaságokból álló kör alkotta. Akkoriban azért hozták létre, hogy a háztáji termelők által előállított baromfit feldolgozza és piacra juttassa. A rendszerváltás után azonban a tulajdonosok már nem tudták finanszírozni a céget, csődhelyzetbe került, majd 1992 augusztusában megvásárolta a jelentős szállítói háttérrel és erős piaci pozíciókkal rendelkező Hajdú-Bét Rt. 1998-ra azonban a Hajdú-Bét is eladósodott, s legnagyobb hitelező bankja révén a szocialistákhoz közel álló Wallis Rt. szerezte meg részvényeinek döntő hányadát. Az élelmiszer-gazdaságban tapasztalatokkal nem rendelkező tulajdonosi kör azonban jelentős befektetései és fejlesztései ellenére sem tudta eredményesen működtetni a céget, s 2003 tavaszán a termelők felszámolást kezdeményeztek ellene, decemberben pedig csalás miatt büntetőeljárást indítványoztak.
A cég debreceni üzeme egyébként nehézségek ellenére folyamatosan termel: bérben dolgoz fel csirkét a Bábolna Rt-nek. Utóbbi céget hónapok óta a Hajdú-Bét potenciális vevőjeként tartják számon a piaci szakértők.
Január 29-én jogerősen elrendelte a Hajdú-Bét Rt. felszámolását a Bács-Kiskun megyei Bíróság. A cég ellen tavaly áprilisban tucatnyi termelő mintegy 60 millió forint követelés meg nem fizetése miatt indított felszámolást, majd októberben egy újabb, ötszáz millió forintos követelés is csatlakozott a korábbiakhoz.