A cég által Londonban bejelentett lépés nyomán a magyar szuverén adósbesorolást a három legnagyobb nemzetközi hitelminősítő egyaránt a befektetésre nem ajánlott kategóriában tartja nyilván: a múlt év végén a Moody’s Investors Service és a Standard & Poor’s is ebbe az osztályzati sávba sorolta át Magyarországot.
A Fitch pénteken közölte, hogy a hosszú futamidejű magyar állami devizaadósság besorolását egy fokozattal, az eddigi „BBB mínusz”-ról „BB plusz”-ra módosítja. A hosszú lejáratú szuverén forintadósság osztályzatát a cég ugyancsak egy fokozattal, „BBB”-ről „BBB mínusz”-ra rontotta; ez az osztályzat továbbra is a befektetési ajánlású sávban van. A hosszú futamú besorolások kilátása további leminősítés távlati lehetőségére utaló negatív.
Matteo Napolitano, a hitelminősítő szuverén besorolásokért felelős londoni igazgatója szerint a pénteki leminősítés a magyar költségvetési és külső finanszírozási környezet, valamint a növekedési kilátások romlását tükrözi. Napolitano szerint ezt részben „a további nem szokványos gazdaságpolitikai lépések” okozták, amelyek aláássák a befektetői bizalmat, és „bonyolulttá teszik” egy új IMF/EU-megállapodás elérését.
Átmenetileg gyengült a forint
Átmenetileg gyengült, majd visszatért korábbi árfolyamára a forint a Fitch Ratings lépését követően. A forint a bejelentés után 317 forintos eurójegyzésről 319 közelébe gyengült, majd néhány perc elteltével visszatért a 317-es jegyzésre.
A svájci frank jegyzése 260 forintról 261,50-re szökött fel, majd ismét 260 forinton állapodott meg. A dollár 248,20 forintról 249,50 forintra erősödött, majd 248 forint közelébe tért vissza, a japán jen pedig 3,2160 forintról 3,23 fölé erősödött, majd 3,2130-ra tért vissza.