Brutális ára van az államadósságnak

A bevételek akár ötödét is elviheti az adósságszolgálat. Ha hazánk nem fizetné a kamatokat, évente akár húsz Puskás Ferenc Stadion is épülhetne.

Károly Gábor
2012. 05. 22. 18:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A gazdasági válság hatására a világgazdaság növekedése lelassult, többek között ez vezetett ahhoz, hogy jelentős mértékben megugrottak az államadósságok. Az Európai Unióban napról napra érezhető ennek hatása, s ebből a recesszióból igen nehéz a kilábalás. Az unió vezetése első körben a tagállamok kiadásain próbált húzni – ez lenne a fiskális paktum –, de mostanra úgy fest, hogy a növekedésösztönzés felé indulhat el a válságkezelés.

Japánt is utolérte az adósságspirál

A Fitch Ratings kedden leminősítette Japánt – AA-ról A pluszra – a rendkívül magas és folyamatosan növekvő közadósságrátára hivatkozva. A távol-keleti ország államadóssága a bruttó hazai össztermékhez (GDP) viszonyítva 2011 végén 229,8 százalék volt, s a hitelminősítő szerint az év végére elérheti a GDP 239 százalékát.

A társaság hangsúlyozta, hogy Japán mint szuverén adós finanszírozási rugalmassága kivételes, és az ország alacsony nominális hozamok mellett tudja magát finanszírozni. Hasonló helyzetben van az Egyesült Államok is, ugyanis rekordalacsonyak a hozamszintek, annak ellenére hogy az ország hatalmas államadóssággal rendelkezik (2011-ben a GDP 102,9 százaléka).




Japánban a brutális mértékű államadósságnak igen nagy ára van: a 2010-es állami bevételek (beszedett adók) mintegy 20 százalékát vitte el az adósságszolgálat. A Raiffeisen legutóbbi heti elemzésében közölt adatok alapján az egyre mélyebb válságba süllyedő Görögország bevételeinek mintegy 14 százalékát költötte államadósság törlesztésre 2010-ben.

A korábban – Görögországhoz hasonlóan – mentőcsomagban részesült országok közül Írország bevételeinek 13 százalékát, Portugália pedig 12 százalékát költötte adósságának törlesztésére. Az euróövezet mintagazdaságának számító Németország bevételeinek közel 6 százalékát költi adósságszolgálatra.

Olaszország esetében 10 százalékot tett ki az adósságra fordított bevételek aránya 2010-ben. Az unió harmadik legnagyobb gazdasága már ebbe a rátába is belerokkant – a rendkívül magas állampapírhozamok mellett –, ugyanis óriási megszorításokat kellett bevezetnie. Az unió euróövezeten kívüli legnagyobb országában, Nagy-Britanniában 8 százalék körül mozgott az adósságszolgálat/bevétel arány.

Magyarország az adósságcsökkentés pártján

Hazánkban folyamatosan csökkent az elmúlt években az államadósság törlesztésére fordított összeg: a Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján 2009-ben még meghaladta az 1200 milliárd forintot az adósságszolgálat, a kamattérítés mértéke, a 2012-es előirányzat a KSH adatai szerint 1065 milliárd forint. Ennyiből akár két tucat Puskás Ferenc Stadion is építhető. Magyarország 2010-es bevételeinek mintegy 9 százalékát emésztette fel az adósságok törlesztése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.