Módosulhatnak a hitelmegállapodás feltételei

Görögország és hitelezői újratárgyalhatják a segélycsomag feltételeit, mivel időközben megváltoztak a körülmények.

KG
2012. 06. 19. 19:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Bárki, aki azt mondja, hogy nem kell és nem lehet újratárgyalni a feltételeket, tévedésben él – mondta a tisztviselő – Nem titok, sőt teljesen logikus, hogy a működőképes, a szükséges intézkedések meghozatalára képes kormányzat nélkül eltelt idő miatt komoly késések voltak (a program végrehajtásában).”

Hozzátette azonban azt is, hogy a feltételek elkerülhetetlen felülvizsgálatának ellenére a program alapvető céljai – így az adósság fenntarthatóságának biztosítása és a reformintézkedések bevezetése – továbbra is a megállapodás részei maradnának.

Az alapvető feltételeken nem módosítanának

Ezzel párhuzamosan Jean-Claude Juncker, az eurócsoport elnöke kedden megerősítette, hogy a hitelmegállapodás alapvető feltételeinek újratárgyalása kizárt, de kisebb változtatásokra, így például a megkövetelt takarékossági intézkedések időhatárának kitolására sor kerülhet.


„A gazdasági helyzet megváltozott, az adóbevételek megváltoztak, a feltételek végrehajtásának üteme megváltozott, a privatizáció üteme megváltozott – ha nem változtatunk a (feltételeken), nem fog működni (a program)” – mondta a Reuters által idézett EU-s tisztviselő.

Görögország februárban kapta meg második, 130 milliárd eurós csomagot az EU-tól és a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF). Ennek feltételeként 2014-ig 11,5 milliárd euróval kell visszafognia kiadásait, amely a bruttó hazai össztermékének (GDP) öt százalékával egyenértékű. Egyes görög pártok azt szeretnék elérni, hogy a megszorításokat csak 2016-ig kelljen bevezetni.

Az USA támogatja, Németország nem

Hétfőn Antonisz Szamarasz, a vasárnapi görögországi választásokon győztes Új Demokrácia párt kormányalakítással megbízott elnöke úgy nyilatkozott, hogy „néhány szükséges kiegészítést kell tenni a hitelmegállapodáshoz, hogy felszabadítsuk az embereket a súlyos munkanélküliség és a komoly (gazdasági) viszontagságok alól”.

Az Egyesült Államok – az IMF legbefolyásosabb tagja – támogatja a görög hitelprogram felülvizsgálatáról való párbeszédet, Angela Merkel német kancellár ugyanakkor továbbra is elzárkózik a dél-európai országtól megkövetelt reformok lazításán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.