A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz) szerdán közölt adatai szerint január végén 3543 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban a szövetség tagjai. A zártkörű és az ingatlanalapok kivételével minden kategóriába érkezett friss tőke januárban. A hónap nyertesei az abszolút hozamú alapok voltak, ezek vagyona csaknem 12 százalékkal nőtt, de népszerűek voltak a kötvényalapok és a vegyes alapok is, amelyek vagyona 9,4, illetve 5,7 százalékkal emelkedett januárban.
A befektetők előtt egyre ismertebbek az abszolút hozamú alapok és teljesítményüknek köszönhetően egyre vonzóbbak is – írja havi jelentésében a Bamosz. Januárban 20 milliárd forintnyi friss befektetés érkezett ezekbe az alapokba, a hozamok pedig tovább segítették a növekedést, így a kategória vagyona a hónap végére 228,6 milliárd forintot ért el. Kötvényalapokban 33,4 milliárd forint friss tőkét helyeztek el a befektetők januárban, a legvonzóbbak a hazai rövid kötvényalapok voltak, ahová 27 milliárdnyi tőke érkezett. A kötvényalapok vagyona 427,6 milliárd forint volt a hónap végén.
A vegyes alapok viszonylag kis kategóriát képviselnek, közel 150 milliárd forintos összvagyonnal. Ezek az alapok kiugróan jól teljesítettek januárban, csakúgy mint novemberben és decemberben. A januári tőkebeáramlás 7,2 milliárd forintot tett ki. A vagyon alapján a legnagyobb kategóriát jelentő pénzpiaci alapoknál közel 42 milliárd forintos tőkebeáramlás volt januárban. A jelentés megemlíti, hogy csak önmagában a hazai likviditási alapokba 32 milliárdnyi friss tőke érkezett. A pénzpiaci alapok vagyona összességében 3,5 százalékkal nőtt januárban, a hónap végén 1417 milliárd forint volt.
A részvényalapoknál szerény volt a tőkebeáramlás, annak ellenére, hogy a magyar tőzsdeindex emelkedése januárban felülmúlta a világ tőzsdéit. A részvényalapokba 1,7 milliárd forint friss tőke érkezett, vagyonuk 1,9 százalékkal, 260,5 milliárd forintra nőtt. A nyilvános ingatlanalapok 1,66 százalékos vagyoncsökkenése kivételnek számított januárban. A visszaváltások elérték a 9,5 milliárd forintot, az összvagyon pedig 353,7 milliárd forintra csökkent a hónap végére.
Visszaváltás volt tapasztalható az elsősorban intézményi befektetőknek szánt zártkörű alapoknál is, amelyek továbbra is nehezen találnak magukra a nyugdíj-átalakítás utáni sokk után. A 7 milliárd forintnyi tőkekivonást nem tudták teljes mértékben ellensúlyozni a pozitív hozamok, így a zártkörű alapok nettó eszközértéke 1,4 százalékkal, 203 milliárd forintra csökkent.