Kovács Árpád: Jön a 2 százalékos növekedés

Az államháztartási hiányra vonatkozó maastrichti előírás az idén mindenképpen teljesíthető – mondja a Költségvetési Tanács elnöke.

LM
2013. 03. 22. 20:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Költségvetési Tanács (KT) elnöke szigorúan magánvéleményeként mondta el ezt a Budapest Nemzetközi Üzleti Központ Szövetség (Budapest International Business Center Association – angol rövidítéssel: BIBCA ) pénteki budapesti konferenciáján. A fórumon üzletemberek, kormányzati tisztviselők és vállalatvezetők tanácskoztak Budapest mint regionális pénzügyi-gazdasági központ fejlesztési lehetőségeiről.

Az államháztartási hiányra vonatkozó maastrichti előírás, azaz a GDP-arányosan 3 százalékos vagy az alatti deficit az idén mindenképpen teljesíthető, és a növekedés akár 2 százalékot is elérhet, de biztosan pozitív tartományban lesz – vélekedett Kovács Árpád.

A KT elnöke elmondta: idén a magyar gazdaság kulcskérdése a növekedés beindulása, középtávon pedig az, hogy a GDP-arányosan most 17,2 százalékos, a régióban legalacsonyabb beruházási ráta mikor emelkedik legalább 20 százalék fölé, mert csak ez, vagy ennél magasabb beruházási hányad eredményezhet tényleges bővülést a magyar gazdaságban.

Turóczy László, a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára a konferencián arról szólt: Budapest, de egyben Magyarország regionális szerepét is nagyban erősíti az a tény, hogy számos multinacionális vállalat Magyarországra, nemegyszer Budapestre hozta kutatási-fejlesztési központját a szakképzett magyar munkaerő, a kiváló szakmai, főleg mérnökgárda miatt. „A magyar innovációs rendszer erőssége az emberi tényező” – húzta alá az államtitkár.

Magyarország ennek megőrzése, továbbfejlesztése érdekében a kutatási-fejlesztési (K+F) kiadásokat a GDP-hez mérten a mostani 1,2 százalékos mértékről 2020-ra, a következő uniós költségvetési ciklus végére 1,8 százalékra szeretné növelni – hangsúlyozta Turóczy László.

Szabadföldi István, a BIBCA elnöke elmondta: a BIBCA még 2001-ben felmérést végzett a nemzetközi vállalatok körében, ennek alapján a cégek 69 százalékának volt regionális központja, és ebből 44 százalék Budapestre tette a regionális centrumát. A magyar fővárost a rangsorban Bécs követte 24 százalékkal. A 2001-es felmérés alapján az derült ki, hogy a regionális központ kiválasztásának legfontosabb szempontjai a költségtényező és az életminőség.

A konferenciát követő sajtótájékoztatón Arne Gobert, a Német Üzleti Klub elnöke elmondta: a magyar munkaerő képzettsége továbbra is jónak mondható, de Budapest regionális központ szerepének erősítése miatt a jövőben a magyar munkaerő oktatására továbbra is nagy hangsúlyt kell helyezni, és javítani kell az alkalmazottak nyelvtudását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.