Mint a nemzetgazdasági miniszter elmondta, nagyon egyszerű rendszerre törekszenek, a kompenzáció összegéről még vita van, de azt szeretnék, ha nem lenne akadálya a pénztárgépcserének. Az átállás május 31-ei határideje tarthatónak tűnik, s a parlament által jóváhagyott bevételt reményeik szerint realizálni tudják.
A kormány ugyancsak szerdán foglalkozik azzal, hogy milyen további lépéseket javasoljon, miután az Európai Bizottság nem támogatta a fordított adózás bevezetését az élősertés, félsertés és takarmányok értékesítésére vonatkozóan.
A ciprusi helyzetre utalva Varga Mihály kifejtette: a magyar kormány a bankokat adóztatja, nem a betéteseket. Úgy vélekedett, a legnagyobb védettséget az adja a magyar betéteseknek, ha hazahozzák a pénzüket. Erre büntetőkamat nélkül volt is lehetőség – emlékeztetett.
Február 16-án megjelent a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) rendelete a pénztárgépek és taxaméterek műszaki követelményeiről, a nyugtakibocsátásra szolgáló pénztárgépek és taxaméterek forgalmazásáról, használatáról és szervizeléséről, valamint a pénztárgéppel rögzített adatok adóhatóság felé történő szolgáltatásáról, illetve az ez alóli mentességről.
A nemzetgazdasági miniszter kedden azt mondta, hogy véget értek a nagy adórendszerbeli átalakítások, most a finomhangolások következnek. Varga Mihály kifejtette: új miniszterként fontosnak tartja, hogy a háttérintézmények munkájáról tájékozódjon. Első látogatása azért vezetett az adóhatósághoz, mert a több mint 22 ezer embert foglalkoztató hivatal garantálja a bevételek 92 százalékát.
Varga elmondta: a NAV-tól azt várják, hogy hatékonyan lássa el munkáját, a tisztességes adózókat ugyanakkor ne zaklassa, és jusson el olyan területekre is, ahol eddig nem fizettek adót. A miniszter elmondása szerint azt is kérte az adóhatóságtól, hogy ügyfélbarát módon járjon el. Az eredményekről szólva kiemelte, hogy az összevonással hatékonyabbá vált a NAV. Tavaly több mint 14 ezer bűncselekményt derítettek fel a NAV nyomozói, amiért elismerés illeti őket.
Az adórendszerben az elmúlt három évben végrehajtott változásokról szólva kifejtette: a kedvezőbb adómértékeknek köszönhetően szűkülhetett a 20–30 százalékra becsült arányú fekete- és szürkegazdaság. Az adórendszerben végrehajtott módosítások lehetőséget teremtettek arra is, hogy minél több munkahely megmaradjon. Hangsúlyozta: minden számla munkahelyet véd meg és munkahelyet teremt.
Az egykulcsos adórendszer bevezetésével több száz milliárd forint maradt a lakosságnál, aminek révén az emberek növelni tudták megtakarításaikat, illetve segített a devizahitelek törlesztésében. A családok is jelentős támogatást kaptak. Arra a kérdésre, mikortól lehet egy számjegyű az szja-kulcs, Varga Mihály azt mondta: egyelőre nem készülnek erre, az idei lesz az első teljes éve az egykulcsos adónak, várni kell legalább fél évet ahhoz, hogy lássák, hogyan működik a gyakorlatban.
Vida Ildikó, a NAV elnöke a mai magyar közélet egyik legjobban működő szervezetének nevezte a Nemzeti Adó- és Vámhivatalt a sajtótájékoztatón. Személyi vagy szervezeti változásokat nem terveznek, a feladatokat figyelembe véve optimálisnak tartják a mostani szervezeti felállást.
A hivatal ügyfélbarát ügyintézésre törekszik, erősíti ügyfélkapcsolatait és szolgáltató jellegét. Vida Ildikó erre többek között azt hozta fel példának, hogy az ügyfélszolgálatok több helyen már hosszított munkarendben dolgoznak, az adó- és vámrészlegek közös ügyfélszolgálatokat működtetnek. Erősítik az ellenőrzést is, nem csupán a bevételek biztosítása érdekében, hanem azért is, hogy megvédjék a jó adózókat, hogy azok ne kerüljenek versenyhátrányba – tette hozzá.
Varga Mihály a Magyar Nemzetnek adott interjújában elmondta: a pénztárgépek bekötésénél már a tesztelés időszaka tart, és konkrét rendelet jelent meg arról, hogy a gépeknek milyen határidővel – áprilistól, illetve júliustól – kell csatlakozniuk. Az év közepétől működni fog a rendszer.
A nemzetgazdasági miniszter arról is beszélt, hogy nem áll messze egymástól az Európai Bizottság és a tárca álláspontja. Szomorúnak tartja ugyanakkor, hogy az uniós bizottsággal folyó vitában a kormány nem számíthat annak a hazai biztosnak a támogatására, akit még az előző kabinet delegált Brüsszelbe. Varga arra is kitért, hogy a költségvetés számai az év első két hónapjában a várakozásoknak megfelelően teljesültek. Az eddigiek alapján úgy látja, hogy nagyjából fél és egy százalék közötti mértékben növekedhet ebben az évben a magyar gazdaság.