Keleti nyitás: Szijjártó a folytatás fontosságát hangsúlyozta

Az eddigi eredmények mutatják, a kormány helyesen döntött, amikor a gazdasági növekedés előtt álló keleti országokkal fűzte szorosabbra az együttműködést – közölte az államtitkár.

WL
2013. 05. 30. 15:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára a csütörtökön második alkalommal megrendezett budapesti Belvárosi Üzletember Fórumon kiemelte: Magyarországnak is be kellett neveznie abba a szövetségkötési versenybe, amelybe versenytársai már régen beneveztek.

Ennek egyik fontos része, hogy a kormány stratégiai együttműködési megállapodásokat kötött Magyarországon működő, nagy nemzetközi háttérrel rendelkező cégekkel – immár 23-mal –, másrészt pedig a keleti nyitás jegyében olyan országokkal keresett szorosabb együttműködést, amelyek gazdasága a válság ellenére is növekedni tudott, és a következő években piacuk bővülésére lehet számítani.

Szijjártó kifejtette, hogy a 27 európai uniós tagállam teljes adóssága 11 000 milliárd euró, éves adósságszolgálata pedig 2000 milliárd euró, és napi szinten 1,2 milliárddal nő a tagállamok összes adóssága. Miközben az Európai Unió a világ GDP-jének 20 százalékát adja, jóléti és szociális kiadásként a GDP 50 százalékát osztja újra; ebből is látszik, hogy az EU gazdaságpolitikáján változtatni kell – vélekedett.

Az államtitkár a keleti nyitásról elmondta, hogy négy fő pillére van. Szorosabbra kell fűzni a kapcsolatokat a távol-keleti térséggel, elsősorban Kínával, emellett a kaukázusi térséggel – például Grúziával, Azerbajdzsánnal, Kazahsztánnal – is erősíteni kell az együttműködést, már csak azért is, mert utóbbi országok keresleti struktúrája nagyrészt fedi a magyar piaci kínálat szerkezetét, ezért a külkereskedelmi forgalom jelentősen bővíthető. A harmadik fontos célterület az arab világ: e tekintetben Magyarország kissé megkésett, ezért most több energiát összpontosít ide a kormány. A keleti nyitás negyedik fontos pillére a nyugat-balkáni térség. Ezeken kívül keresni kell az együttműködési lehetőségeket az afrikai és dél-amerikai országokkal is, amelyekben korábban szintén kissé leépült a magyar jelenlét.

Szijjártó Péter kiemelte, az utóbbi három évben bebizonyosodott, hogy az új gazdaságpolitikáról hozott döntések helyesek voltak: jelenleg 160 ezerrel többen dolgoznak, mint a kormányváltáskor, a fegyelmezett gazdaságpolitika sikerét pedig azon lehet lemérni, hogy Magyarország 2004 után kikerül a túlzottdeficit-eljárás alól. Szólt arról is, hogy több befektetés érkezik Magyarországra: a külföldi közvetlen működőtőke-állomány (fdi) 2012 végén 78,5 milliárd euró volt, a GDP 80,3 százaléka. Ez a magyar arány a legmagasabb a négy visegrádi országot Romániával együtt vizsgálva – emelte ki az államtitkár. Hozzátette, hogy az egy főre eső fdi 8000 euró Magyarországon, az öt országot összevetve Csehország után a második legmagasabb.

Elmondta, jelenleg a cél a növekedési fordulat elérése, ebben a keleti nyitásnak azért van fontos szerepe, mert a növekedés egyik fő forrása az export növelése. A magyar kivitel 76 százaléka az EU-ba, 12 százaléka az EU-n kívüli európai országokba, szintén 12 százaléka pedig Európán kívülre irányul. A kormány célja az, hogy öt éven belül az export harmada az Európán kívüli országokba irányuljon.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.