Cameron – aki Barack Obama amerikai elnökkel, José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság elnökével és Herman Van Rompuyjel, az Európai Tanács elnökével közösen tartott sajtóértekezletén jelentette be a tárgyalások megkezdését – azt mondta, hogy az EU–amerikai szabad kereskedelmi megállapodásnak sikeres tárgyalások esetén nagyobb hatása lesz a világgazdaságra, mint az összes jelenleg érvényes globális kereskedelmi egyezménynek együttvéve.
A brit kormányfő kijelentette: a transzatlanti szabad kereskedelmi megállapodás évente 100 milliárd fontnak megfelelő (118 milliárd euró) többletjövedelmet jelenthet majd az uniós gazdaságnak, 80 milliárd font (125 milliárd dollár) pluszt az amerikai gazdaságnak, és 85 milliárd fonttal (133 milliárd dollár) gyarapíthatja a világgazdaság többi régióját.
A szíriai válságnak csak politikai megoldása jöhet szóba, ugyanis ha bármelyik fél katonailag győzi le a másikat, az a szíriai állam összeomlásához vezetne – mondta hétfőn a brit külügyminiszter. William Hague, aki a G8 csúcstalálkozójának nyitónapján adott interjút a BBC-nek, kijelentette ugyanakkor: politikai megoldás csak akkor képzelhető el, ha a szíriai ellenzék mérsékelt szárnya nem semmisül meg a konfliktusban, ezért kell ezeket az ellenzéki csoportokat „különböző módokon” támogatni.
Az adóelkerülés elleni közös fellépés és ezzel kapcsolatban az átláthatóbb adószabályozás szerepel a G8 csúcstalálkozójának hivatalos napirendjén, az előzetes várakozások szerint ugyanakkor az értekezlet fő vitatémája Szíria lesz.
Cameron szerint az amerikai–európai szabad kereskedelmi megállapodás az egyetemes globális gazdaságtörténet legnagyobb értékű kétoldalú kereskedelmi egyezményének bizonyulhat. Hozzátette: olyan „trófeáról” van szó, amilyen nemzedékenként csak egyszer kínálkozik.
Barack Obama a sajtótájékoztatón közölte, hogy a szabad kereskedelmi tárgyalások első fordulóját júliusban rendezik Washingtonban. Az amerikai elnök a tárgyalássorozat elkezdésének jelentőségét hangsúlyozandó kijelentette, hogy az Egyesült Államok és az EU kétoldalú áru- és szolgáltatási kereskedelmének éves értéke hozzávetőleg 1000 milliárd dollár, az egymás gazdaságaiban végrehajtott befektetések értéke 4000 milliárd dollár, és csak a kétoldalú kereskedelmi és befektetési forgalom 13 millió munkahelyet tart fenn az Atlanti-óceán mindkét oldalán.
Obama ugyanakkor – kimondatlan, de egyértelmű utalással az EU–amerikai szabad kereskedelmi tárgyalásokkal kapcsolatban fenntartásokkal élő Franciaország álláspontjára, elsősorban arra, hogy Párizs egyes szektorokat mentesítene a majdani egyezmény hatálya alól – kijelentette: nem szabad engedni „az ambíciók visszafogására irányuló kísértésnek”, és nem szabad kitérni a keményebb vitákkal járó kérdések megoldása elől csak azért, hogy létrejöjjön egy megállapodás.
Franciaország a hírek szerint elsősorban az európai filmgyártást próbálja megvédeni az „amerikai kulturális inváziótól”. Obama azonban a szabad kereskedelmi tárgyalásokat bejelentő hétfői sajtóértekezleten úgy fogalmazott, hogy a politikusoknak „a szűkös érdekeknél távolabbra kell tekinteniük, és a teljes képet kell maguk előtt látniuk”.
Az EU és az Egyesült Államok a világgazdaság összesített GDP-értékének hozzávetőleg a felét, a világkereskedelem éves értékének mintegy harmadát adja.