Álhirdetésekkel kicsalt előlegek

Az elmúlt másfél évben több tucat új generációs autóhirdetési csalás ügyében indult nyomozás, a bűnözők friss módszerekkel próbálkoznak.

Magyar Nemzet
2013. 07. 29. 2:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Korábban gyári képekkel illusztrált vagy kitakart rendszámmal mutatott autókkal próbálkoztak a csalók, akik ma már valódi autók fotóival, leinformálható szervizmúlttal, sőt megbízható kereskedők nevében töltik fel a hirdetéseiket – tájékoztatta a Magyar Nemzetet a legújabb praktikákról Fodor László, a Használtautó.hu értékesítési és marketingvezetője. A naponta megjelenő, majd négyezer eladásra kínált gépjármű adatlapjainak hitelességét a portálnál külön munkacsoport ellenőrzi. A használt autók kereskedelméből az átverésekre, visszaélésekre játszó csoportok a kezdetektől fogva igyekeztek hasznot húzni. A mostani gyakorlat tehát nem tekinthető új keletűnek, az eszközök köre azonban évről évre bővül, ezeket már-már a tökélyre fejlesztették.

A korábbiakhoz képest új technika, amikor a szélhámosok egy hivatalos portál képviselőjének tüntetik fel magukat. A kiszemelt internetes oldalon szereplő gépkocsieladókat az adott webfelület kinézetével azonos, személyre szabott e-mailben arra kérik, hogy hirdetése valódiságának bizonyítása érdekében egy válaszlevélben küldjék meg a szóban forgó autó alvázszámát, illetve a forgalmi engedély másolatát. Az elektronikus posta egy olyan hivatkozást tartalmaz, amelyre rákattintva az eredetihez megtévesztésig hasonló oldal ugrik fel, és az oda beírt adatok a csalók birtokába kerülnek, akik ezek után akadálytalanul rendelkeznek a tulajdonos ajánlataival.

– Ezután irreálisan csökkentik a szélhámosok a birtokukba került ajánlatok vételárát. Ezzel két legyet ütnek egy csapásra, hiszen a vonzó összeg mellett az internetes keresők listáján is kedvezőbb helyet kap a kínált gépjármű – magyarázza Fodor László. Az eljárás legfontosabb mozzanata, amikor az eredeti eladók adatait megváltoztatják. Többnyire nem létező információkkal helyettesítik a ténylegeseket. S bár számos árulkodó jel mutatja, hogy valami nem stimmel a hirdetéssel, sokszor így is lépre mennek a jóhiszemű érdeklődők és vevők, akiktől – jelentkezésük esetén – bizonyos összegű előleg átutalását kérik a csalók. Általában az az indokuk, hogy a kínált gépkocsi külföldön van, és a behozatal költségét a vevőnek előre ki kell fizetni.

– Minimális odafigyeléssel idejekorán lefülelhetők lennének ezek a kísérletek – folytatja a marketingvezető. – Gyanúra okot adó körülmények úton-útfélen felbukkannak. Például az, hogy az állítólagosan külföldön tárolt gépkocsi megtekintési helye a hirdetésben még egy magyarországi településen van. Arról nem is szólva, hogy a szélhámosok által küldött e-mailek szövegezése olykor még nyomaiban sem követi a magyar nyelv helyesírási szabályait – jegyzi meg Fodor.

Hecker Flórián

A teljes cikket a Magyar Nemzet hétfői számában olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.