Varga gyorsítaná a pénztárgépcserét

A fejlesztési bankon keresztül kedvezményes állami hitelt biztosítanának az engedéllyel rendelkező pénztárgépek gyártáshoz – mondta el Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter.

WA
2013. 07. 17. 15:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány kész arra, hogy a pénztárgépek cseréjénél a gyártási és forgalmazási folyamatot felgyorsítsa, ezért tárgyalásokat kezdtek az érintettekkel – közölte a nemzetgazdasági miniszter szerdán Budapesten, sajtótájékoztatón. Varga Mihály, miután a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) vezetőivel tárgyalt, elmondta: a piaci igények minél gyorsabb kielégítése érdekében a fejlesztési bankon keresztül kedvezményes állami hitelt biztosítanának az engedéllyel rendelkező pénztárgépek gyártásához. Azoktól, akik élnek ezzel a lehetőséggel, azt várják, hogy a lehető legkedvezőbb áron jelenjen meg a piacon a pénztárgép – tette hozzá.

Az MKIK vezetővel tárgyaltak arról, hogyan tudna a kamara bekapcsolódni a mintegy 200-250 ezer gép cseréjének támogatásába: a vállalkozókat egyebek mellett ajánlással segítenék a pénztárgépek beszerzésénél. Augusztus 31-ig kell lecserélni az elektronikus naplóval nem rendelkező pénztárgépeket. Az NGM múlt pénteki közlése szerint eddig három, az állami adóhatósággal online adatkapcsolatra képes gép kapta meg az engedélyt a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivataltól.

A Magyar Bankszövetséggel folyamatos az egyeztetés, és a tárgyalások érintik a devizaalapú jelzáloghitellel rendelkezők körét is – mondta Varga újságírói kérdésre válaszolva. Hozzátette: a kormánynak eddig sem és ezután sem célja, hogy a hitelezői kört kiszélesítse, így az autóra, illetve tartós fogyasztási cikkre felvett hiteleket a tárgyalások nem érintik. A miniszter hangsúlyozta, hogy a megbeszélések lezárultáig további információt nem tud adni.

 

Az Origo hírportál értesülései szerint „az árfolyam-különbözet megosztása vagy akár teljes elengedése” is szóba kerülhet azok között a megoldások között, amelyeket a devizahitelesek további megsegítése érdekében dolgozna ki a kormány a közeljövőben. A portál szerdán arról írt, hogy a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) megítélése szerint nem róható fel az ügyfélnek, ha rajta kívül álló ok – az árfolyam elszaladása – miatt válik képtelenné tartozása fizetésére. A tervezett intézkedésről Navracsics Tibor igazságügyi miniszter, miniszterelnök-helyettes tett először említést a Hír Televízió Magyarország élőben című műsora keddi adásában.

 

A könnyítésre az Origo szerint több változatot visz a KIM a július 24-i kormányülésre: elképzelhető, hogy valamilyen arányban megosszák a hitelösszeg árfolyamváltozásból adódó különbözetét. Ebben az esetben csak a különbözet harmadát kellene kifizetnie az ügyfélnek, a másik kétharmadát az állam, illetve a bankok állnák megosztva. Az érintettek pontos száma és a könnyítés egyes változatainak költségvetési hatása értelemszerűen befolyásolhatja majd, hogy a kormány melyik verzió mellett foglal állást, ezekről a portál információi szerint szintén a jövő heti kormányülésre készíti el számításait a Nemzetgazdasági Minisztérium.
A bankszövetség szerdán nem kívánt nyilatkozni az ügyben.

A nemzetgazdasági miniszter hangsúlyozta, hogy a kormány – mérlegelve az érdekképviseletek álláspontját – a kasszák cseréjére eredetileg megszabott határidőt meghosszabbította augusztus 31-éig, ezt követően azonban a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) ellenőrizni fogja a kereskedőknél a gépek cseréjét. A miniszter felhívta az érintettek figyelmét arra, hogy lehetőség szerint minél előbb kezdjék meg a cserét, és törekedjenek a jogszabályi határidő betartására, mert a büntetést csak azok kerülhetik el ezt követően, akik igazolhatóan elindították a csere folyamatát, azaz megkapták az 50 ezer forintos támogatást, és megrendelték a pénztárgépet. A NAV a gépenkénti 50 ezer forintos támogatási igényt soron kívül fogja teljesíteni és adja ki az erről szóló igazolást – tette hozzá Varga Mihály.

Parragh László, az MKIK elnöke kiemelte: a pénztárgépek cseréje nagy lépés lesz az adózás történetében, mert hatékony adózási modell jön létre. A vállalkozók érdeke, hogy az átállás minél zökkenőmentesebben, a lehető legkisebb áron valósuljon meg és a csalásokat megakadályozzák. A kamara a zökkenőmentesség érdekében vállalta, hogy információt juttat el az érintettekhez a területi kamarai hálózaton és az internetes rendszerén keresztül. A költségek tekintetében pedig mindent megtesz annak érdekében, hogy szabad verseny, szabad piac alakuljon ki, és ezáltal az árak csökkenjenek – hangsúlyozta Parragh László. Az MKIK elnöke hangsúlyozta: a kamara ajánlást tesz a termék mellé, ez azt jelenti, hogy a honlapján bárki elérheti az ellenőrzött információ alapján közzétett ajánlott vállalkozások listáját – mondta a kamara elnöke.

Kérdésre válaszolva Varga Mihály elmondta, hogy az árat a piac fogja kialakítani, de ha egyre több gyártó kapcsolódik be a gyártásba, az a remények szerint olcsóbb gépeket eredményez. Parragh László úgy vélte, hogy a pénztárgépek ára és a támogatás együttes alakulása révén a csere nem lesz elviselhetetlen teher a vállalkozásoknak. A pénztárgépek cseréjével kapcsolatos költségvetési bevételre vonatkozóan Varga Mihály közölte: 2013-ban az átállástól 45-50 milliárd forint bevétel várható. Kérdésre válaszolva a miniszter elmondta: a hét, engedélyre váró pénztárgép esetében lesz magyar gyártó is.

– Feltételezhető, hogy a későbbi adóhatósági ellenőrzéstől tartva számos kereskedő, vendéglős és boltos a korábbihoz képest már most is több ügylet után ad nyugtát – mondta el korábban a Magyar Nemzetnek a Nemzetgazdasági Minisztérium adóügyekért felelős helyettes államtitkára. Pankucsi Zoltán szavai szertefoszlatják azokat a kételyeket, melyek szerint nem fog időben befolyni az online bekötéstől várt 95 milliárdos összeg az államkasszába. A politikus hozzátette, a nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, hogy az adóhatósággal állandó elektronikus kapcsolatban álló új kasszák bevezetése nyomán húsz–negyven százalékkal is nőhet a bejelentett ügyletek száma.

Szintén a bevételkieséstől tartók félelmeit csökkentheti a kiskereskedelem áprilisban és májusban mért növekedése, mely az egyéb gazdasági folyamatokat is figyelembe véve akár háromszázalékos bővülést is jelenthet éves szinten.

Matolcsy György korábbi nemzetgazdasági miniszter tavaly októberben jelentette be azt az egyenlegjavító csomagot, melynek része volt a pénztárgépek Nemzeti Adó- és Vámhivatallal (NAV) történő összekapcsolásából származó bevételnövekedés. A kormány 95 milliárd forintos többletbevételt remél az adóbeszedés hatékonyságának növelésétől. Matolcsy György az akkori kormányülés „egyik legfontosabb döntésének” nevezte, hogy a kormány 2013 során a NAV közreműködésével valamennyi pénztárgéphez bevezeti az online kapcsolatot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.