A kormány az elmúlt hónapokban többször bizonyította, hogy a város és a térségben élők mögött áll – mondta Cserna Gábor, Dunaújváros első embere a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában. A folyamat már májusban elindult, amikor Szijjártó Péter külgazdasági államtitkár úr Moszkvában tárgyalt a többségi tulajdonossal a részvények többségét tulajdonló és koordináló orosz Vnyesekonombank képviselőivel az úgynevezett folyékony fázis folytatásáról. Az acélgyártásban a folyékony fázis a kohóval függ össze – mondta a polgármester, majd hozzátette, hogy a város 60 éves kohója abszolút megérett a felújításra. Ezért a felújításért lobbizott az államtitkár úr, hogy ez minél előbb megtörténjen. A „vasasnapon” – amely a dunaújvárosiak, illetve a Dunaferr dolgozóinak legnagyobb éves ünnepe – a cég vezérigazgatója be is jelentette a folyékony fázis folytatását, ezzel a munkahelyek megtartását a kohó fejlesztésével – tette hozzá.
Cserna Gábor elmondta, hogy ezzel párhuzamosan a város vezetését, a Nemzetgazdasági Minisztériumot (NGM) és Varga Mihály nemzetgazdasági minisztert is meglepte a leépítés mértéke. Korábban tudtunk 400 fő elbocsátásáról, de ilyen nagymértékű leépítésről nem – tette hozzá a polgármester.
Ez a város valamikor egyértelműen a vasműre épült. A korábbi városvezetés gazdaságpolitikájának alapvető hibája volt, hogy az egy lábra épült. Mindezzel 2004-ig nem volt probléma Cserna Gábor elmondása szerint. Ugyanakkor 2004-ben privatizálták a céget: „ma sem tudjuk, hogy kinek a tulajdonában van” – tette hozzá. Korábban ukrán, manapság orosz többségről beszélhetünk, de Cipruson bejegyzett cégről is volt már szó a tulajdonsokkal kapcsolatban.
A cég állami tulajdonba vétele Cserna Gábor szerint jó megoldás lehet – ahogy ezt az elmúlt években folyamatosan pedzegette a városvezetés. A polgármester elmondta még, hogy a Medgyessy-kormány 2004-ben 440 millióért adta el a céget. A város a 15 százalékos részvénycsomagjáért ugyanakkor semmit sem kapott.
Ismert, Varga Mihály hétfőn jelentette be, hogy a kormány még a héten vételi ajánlatot tesz a Dunaferr-re.
Az ISD Dunaferr Zrt. menedzsmentjét meglepte Varga Mihály bejelentése – mondta el az MTI-nek a társaság szóvivője szerdán. Mezőközy András közölte: a cégvezetés és a miniszter közötti, hétfő délelőtti tárgyaláson egyáltalán nem volt téma az állam vásárlási szándéka. Hozzátette: amennyiben a kormány valóban megfogalmazza vételi ajánlatát, arról biztosan nem a menedzsment fog dönteni, hanem a tulajdonos.
Evgeny Tankhilevich cégvezető az „államosításra” vonatkozó újságírói kérdésre korábban kijelentette: nem hallott ilyen szándékról, de erre a lehetőségre a menedzsment biztosan nemet mondana. A vállalat vesztesége az utóbbi két évben közel 50 milliárd forintot tett ki, de a Dunaferr nyereségessé tehető.
A cég augusztus 12-én jelentette be, hogy a korábbi tulajdonosi terveknek megfelelően rövidesen megkezdődik a létszámleépítés az ISD Dunaferr Zrt.-nél, a dolgozói létszámot 1500-zal csökkentik. A tulajdonosi döntés hátterében a vállalat tartós veszteségessége áll, amelynek egyik fő oka a versenytársakhoz viszonyítottan alacsony működési hatékonyság. Az elmúlt két év során a Dunaferr kizárólag az anyavállalat finanszírozásának köszönhette fennmaradását, a felhalmozott tartozás mértéke folyamatosan növekszik – hangsúlyozta a cég közleményében.
Tárgyalásokat kezdeményezett a magyar kormány képviseletében Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a Dunaferr Zrt. megvásárlásával kapcsolatban – közölte szerda délután az NGM. A nemzetgazdasági tárca vezetője Evgeny Tankhilevich vezérigazgató részére a mai napon küldött levelében így fogalmazott: „Magyarország kormánya felhatalmazott arra, hogy a kormány részéről az ISD Dunaferr Dunai Vasmű Zrt. megvásárlására irányuló tárgyalásokat a cég vezetésével haladéktalanul megkezdjem.” A levélben a nemzetgazdasági miniszter arra kéri a vállalat vezetőjét, hogy a tulajdonosokat tájékoztassa a magyar kormány vásárlási szándékáról.
A Munkástanácsok Országos Szövetsége (MOSZ) üdvözli a kormány szándékát a Dunaferr visszavásárlására – közölte az érdekképviselet szerdán. A szervezet a közlemény szerint a vállalat vezetését felhívta arra, hogy folytasson mielőbbi érdemi konzultációt a szakszervezetekkel a munkahelyek megőrzése érdekében, ami nemcsak a vállalat és Dunaújváros, hanem az egész térség jövőjét is befolyásolja. Az érintettek a változásokról ne sajtóhírekből értesüljenek, hanem a kollektív munkaügyi kapcsolatok törvényben is rögzített rendszerében – közölte az érdekképviselet.
„A MOSZ üdvözli a nemzetgazdasági miniszter kijelentését, miszerint a kormány vételi ajánlatot kíván tenni a nemzetgazdaságilag is fontos, 2004-ben elhibázottan privatizált vállalatra” – írták. Kiemelték: fontos, hogy az állami foglalkoztatási rendszer is kellő időben reagáljon a változásokra, ezért elengedhetetlen a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat ügyfélszolgálatainak mielőbbi megnyitása a cégnél.
A dunaújvárosi önkormányzat a megyei kormányhivatallal együttműködve minden rendelkezésére álló eszközzel segíteni fogja azokat, akiket a Dunaferr el akar bocsátani – reagált közleményében még pénteken Cserna Gábor (Fidesz), Dunaújváros polgármestere az MSZP és a DK közös, a Fejér megyei városban tartott pénteki sajtótájékoztatójára. A minisztérium és a munkaügyi központ mindent megtesz annak érdekében, hogy a leépítéssel érintett munkavállalók megkapjanak minden szükséges segítséget mielőbbi elhelyezkedésük érdekében – hangsúlyozza a minisztérium.