Kompenzáció a rezsicsökkentés miatt

Szükség lehet egy újabb kompenzációra a távhőszolgáltatóknál az őszre tervezett, ezúttal 11,1 százalékos rezsicsökkentés miatt.

Magyar Nemzet
2013. 09. 18. 3:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) a hatályos szabályozás szerint minden évben áttekinti a távhőszektor költség- és bevételi szerkezetét. A MEKH e felülvizsgálat alapján tesz javaslatot a minisztérium számára a következő távhő-elszámolási ciklusban alkalmazandó, indokolt termelői hődíjakra és távhő-szolgáltatói kompenzációkra. A kormányzat jelenleg is egyeztet a hivatallal a rezsicsökkentés további, idén őszre tervezett lépéseiről – közölte a Magyar Nemzet érdeklődésére a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium kommunikációs főosztálya.

Miközben a kormányzat és a MEKH között folyik az egyeztetés, a közműcégek milliárdos veszteséggel számolnak, ha nem kapnak ismét állami támogatást a tervezett őszi rezsicsökkentést követően. Az újabb várható 11,1 százalékos mérsékléssel összesen 20 százalékkal kell majd kevesebbet fizetni a gázért, a villanyért és a távhőért, mint egy évvel ezelőtt. Ugyanakkor már a januári 10 százalékos csökkentés is komolyan megterhelte a szolgáltatókat, ezért a zömében önkormányzati tulajdonban lévő távhőszektornak 52 milliárd forintos kompenzációt adott az állam. A támogatás előtt a miskolci szolgáltatónál nagyjából 500 milliós kieséssel, Pécsett is nagyságrendileg hasonló, 475 milliós veszteséggel kalkuláltak.

A Pétáv Kft. igazgatója, Vida János elmondta: a sajtóból értesültek az újabb díjcsökkentésről, mivel azonban még nem jelent meg az erről szóló jogszabály, így nem tudják megmondani, miként érinti őket a lépés. Vida szerint nekik nagyon kicsi a mozgásterük, hiszen a távhőszolgáltatás díját 80 százalékban olyan tényezők határozzák meg, amelyekre nincs befolyásuk. Ennek legnagyobb része a vásárolt hő, a melegvíz-készítésre vásárolt hideg víz és a villamos energia díja, valamint a vezetékek bérleti díja. Az viszont már most is tudható, hogy valóban komoly bevételkiesést hoz a lakossági értékesítés terén a rezsicsökkentés. Az adatok szerint a pécsi cégnél fűtés- és melegvíz-szolgáltatásból eredően míg 2012 első fél évében 2,5 milliárd, addig 2013 júniusáig csak 2,28 milliárd forint volt a lakossági árbevételük. Az újabb csökkentés pedig hasonló nagyságrendű kiesést hozhat.

A Debreceni Hőszolgáltató (DH) Zrt. vezérigazgatója elmondta, a tervezett rezsicsökkentés körülbelül félmilliárd forint bevételkiesést jelent a társaságnak.

– Kompenzáció nélkül ezt kigazdálkodni nem lehet – tette hozzá Csonka Tibor. Ha a támogatás elmarad, akkor nem tudják finanszírozni két, együttesen egymilliárd forint értékű fejlesztést lehetővé tevő beruházás ötvenszázalékos önrészét, és nem tudják időben fizetni a szállítókat sem. A rezsicsökkentés kapcsán Csonka Tibor ugyanakkor hangsúlyozta, annak pozitív hatását a DH Zrt. is tapasztalja, ugyanis a fizetési hajlandóság addig tapasztalt romlása megállt, és mivel a be nem fizetett számlák is kisebbek, a cég kintlévőségei is csökkentek valamelyest.

A teljes cikket a Magyar Nemzet szerdai számában olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.