Bankkártyával közteher nélkül

A családi adókedvezmény kiterjesztése és a bankkártyás fizetés közterhének eltörlése – ez a két legfontosabb eleme a szaktárca őszi adótörvény-javaslatának.

Magyar Nemzet
2013. 10. 02. 2:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három fontos elv alapján dolgozta ki a szaktárca az őszi adótörvény-javaslatot: a rendelkezések támogatják a családokat, javítják a hazai gazdasági szereplők helyzetét, emellett tisztítják a piaci viszonyokat, mérséklik a feketézést – ezt mondta a Magyar Nemzetnek az új, tervezett rendelkezésekről Varga Mihály. A nemzetgazdasági miniszter az előterjesztés legfontosabb elemének a családi adókedvezmény kiterjesztését nevezte. Emlékeztetett rá: egy gyermek után havonta tízezer, kettő után húszezer forint, három vagy több gyermek esetén gyerekenként 33 ezer forint adóenyhítés vehető igénybe. Eddig csak a személyi jövedelemadóból lehetett leírni ezeket az összegeket, a javaslat szerint jövőre az egészségbiztosítási és a nyugdíjjárulékból is.

– A lépés már 2014 februárjában érezhetően növeli az alacsonyabb jövedelmű, legális keretek között munkát vállaló szülők keresetét – fogalmazott. A tervezett intézkedés főként a nagycsaládosok és az olyan háztartások anyagi helyzetén javít, ahol egy bérből kell eltartani több gyermeket – mutatott rá Varga Mihály.

A miniszter az új lehetőségről elmondta: a változtatással a családi kedvezménnyel elérhető maximális adómegtakarítás a bruttó bér 16 százalékáról 33 százalékra emelkedik. Így a kétgyermekes családok havi 60 606, a háromgyermekes családok havi 300 000, a négygyermekes családok havi 400 000 forint bruttó jövedelem fölött már teljes egészében igénybe tudják venni a kedvezményt. Az új szabályok nyomán jövőre például a 300 000 forintos bruttó bérrel rendelkező háromgyermekes család havi bevétele 51 ezer forinttal növekszik. A miniszter felhívta a figyelmet: az érintetteknek nem kell aggódniuk nyugdíjuk, egészségügyi ellátásuk miatt. A szabályok szerint a járulék befizetettnek minősül akkor is, ha a gyerekkedvezmény levonása miatt a munkavállaló egy fillért sem fizet ilyen címen a közkasszába.

A rezsicsökkentés költségvetése lehet a jövő évi büdzsé, mivel azon olyan intézkedéseket vezetnek át, amelyek könnyebbé teszik az emberek mindennapi megélhetését – mondta a nemzetgazdasági miniszter szeptember 30-án. Varga Mihály kiemelte: a rezsicsökkentés 2014-ben is folytatódik; az idei ezzel kapcsolatos intézkedéseknek – beleértve az év végi, további, 11,1 százalékos rezsicsökkentést – köszönhetően 2014-ben átlagosan mintegy 100 ezer forintot tudnak megspórolni a magyar családok. A családi adókedvezmény kiterjesztésével az ideihez képest 53 milliárddal marad több a családok zsebében, a diákhitelt érintő változtatások pedig 4 milliárd forint tehercsökkentést jelentenek.

 

A főbb számokról a miniszter annyit elárult korábbi nyilatkozataiban, hogy nem lesz megszorítás 2014-ben, nem kell újabb adó- vagy járulékemelésre készülniük a gazdaság szereplőinek; a költségvetés feszes lesz, abban a tárca számol a hús áfájának csökkentésével is, és az ideihez képest egyetlen ágazat sem jár rosszabbul. Úgy vélte, a gazdaság jobb teljesítménye 2014-ben reálissá teszi, hogy egészségügyre, oktatásra, közbiztonságra egy kicsivel többet lehessen fordítani.

A családok helyzetén hivatott javítani az a passzus is, amely szerint illetékmentessé válna a házastársak közötti vagyonátadás és -átruházás, valamint a házastársi vagyonközösség megszüntetésével bekövetkező vagyonszerzés. Varga Mihály kiemelte még, hogy a tervek szerint az első lakást vásárlók – életkortól függetlenül – automatikus, 12 havi pótlékmentes illeték-részletfizetést vehetnek majd igénybe.

A miniszter elmondta: számos olyan intézkedés szerepel a tárca javaslatai között, amely a piaci viszonyok tisztulását, a feketegazdaság visszaszorítását szolgálja. Az egyik javaslat szerint a jövőben nem kellene tranzakciós adót fizetni a bankkártyás, hitelkártyás vásárlások után. Tehát a kormány, illetve az Országgyűlés egyetértése esetén a jövőben megszűnhetne a jelenlegi 0,3 százalékos közteher.

– A kereskedelmi folyamatok, a különféle összegek útja nyomon követhetőbbé válik, ha a vevő nem készpénzben, hanem bankkártya használatával egyenlíti ki a vételárat, a tárca javaslatának hátterében leginkább ez a felismerés áll – fogalmazott a miniszter, megjegyezve: a lépés nyilvánvalóan segítene a háztartások pénzügyein is.

Az eddigi tapasztalatok alapján javasolja a szaktárca azt is, hogy a gabonaszektorban 2018 végéig maradjanak életben a fordított áfafizetés szabályai. – A rendelkezések érezhetően visszaszorították az adócsalást ebben az ágazatban – mondta Varga Mihály, majd hozzáfűzte: az uniós előírások lehetővé teszik az elvben jövőre lejáró passzusok hatályának meghosszabbítását.

Az adóbevételek védelme érdekében még egy új szabály emelhető ki. Minden olyan vállalkozásnak, amely két hónapnál hosszabb ideje nem fizeti meg a tízmillió forintnál nagyobb köztartozását, kötelező lesz könyvvizsgálót alkalmaznia.

A javaslatból kiderül, hogy a gazdasági szereplők a következő esztendőben is választhatják az egyszerűsített vállalkozói adót – az adófajtában érdemi változás nem várható. Az egyszerűsített közteher-viselési hozzájárulás szabályai – a tervek szerint – annyiban módosulnak, hogy ezentúl a nem első osztályú sportszervezeteknél, sportszövetségeknél dolgozó szakemberek is csatlakozhatnak az adónemhez.
A tárcavezető kiemelte a regisztrációs adó új megoldását. Eszerint megszűnik a papíralapú adóigazolás, így egyszerűbbé válik a gépjárművek forgalomba helyezése.

Jakubász Tamás

A teljes cikket a szerdai Magyar Nemzetben olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.