Egyre többen gondolják úgy, hogy Közép-Európa startup központja lehetünk, kiindulva abból, hogy hazánkban évente több száz új startup ötlet születik. Ezeket a cégeket gyakran csak induló vállalkozásként emlegetik, pedig ennél jóval többről van szó: olyan startvonalnál álló, nagy növekedési potenciállal rendelkező cégekről, amelyek a nemzetközi piac felé kacsingatnak.
– Én hat éve foglalkozom edukációval, öt egyetemi ötletversenyt indítottam az elmúlt háromnegyed évben, meglehetősen jó eredményekkel. Ezeken azt láttam, hogy remek ötletekkel állnak elő a fiatalok – mondja Turcsán Tamás startup tanácsadó. Legutóbbi, Hackathon ötletversenyét a hó elején tartották, fővédnöke és zsűrielnöke pedig Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára volt. Ez is jól mutatja, hogy ezen kezdeményezésektől nemzetgazdasági szinten is komoly eredményeket várnak.
– Sokan úgy gondolják, hogy a startupok közé csak internetes cégek tartoznak, pedig léteznek a biotechnológiában, a robotikában, a környezetgazdálkodásban, az energetikában működő innovatív cégek is. Ráadásul nemcsak a fiataljaink bővelkednek remek ötletekben, hanem startupjaik iránt a befektetői oldalon is folyamatosan nő az érdeklődés – emeli ki Turcsán. Mint mondja, az unió vállalkozásfejlesztési programjához kötődő Jeremie-alapokból 130 milliárd forint jut e cégeknek
Érdekesség, hogy a startupok közül sokan napok alatt lesznek sikeresek. Ez történt a Statzuppal is, amely nyitása után egy héttel mintegy 9000 felhasználóval büszkélkedhetett. – Jelenleg három szponzorunk van: a Magyar Telekom, az OTP és a Microsoft. Ők első perctől láttak az ötletünkben fantáziát – mondja Varga Tamás, akinek startupja a múlt héten indított útjára egy olyan fantasy-futballbajnokságot, amely a Magyar Labdarúgó-szövetség hivatalos játéka lett. Cégük jelenleg új befektetőket keres, közülük az egyik Oroszországba, a másik Amerikába vinné a vállalkozást. De mint mondja, akármi történjék, a Statzup fejlesztőcsapata Magyarországon marad. Mint a Magyar Nemzet megtudta, az ötletet az adta, hogy a magyar bajnokságot is mérik videoelemzéses módszerekkel, az alapján pedig statisztikát készítenek, amire társaságuk felépített egy programot.
Ugyancsak érdekes startupnak ígérkezik a Ntice.co, amelynek lényege az, hogy a közösségi oldalakon játékos, kedves formában tegye lehetővé, hogy a fiatalok ismerkedhessenek. Ezt a startupot az olasz állam finanszírozza, a céget egy program keretében 25 ezer euróval támogatja. Ha a társaság egy éven belül talál magának befektetőt, akkor újabb 200 ezer euróval megtoldja a keretet. E terv kitalálója Schleer Tamás, akinek nem ez az egyetlen startupja, ötleteivel már több versenyt is nyert.
Szabó Emese
A teljes cikket a Magyar Nemzet csütörtöki számában olvashatja.