Az adófizetés elkerülésének visszaszorítása már önmagában létjogosultságot ad Magyarországon az egykulcsos szja-nak – mondta a Magyar Nemzetnek a PwC adó-tanácsadási üzletágának vezetője. Lőcsei Tamást annak kapcsán kérdezte a lap, hogy az elmúlt napokban ismét felerősödtek a támadások a jelenlegi adórendszer ellen. Szerinte a vádak jó része nem rendelkezik megfelelő alappal. Az egykulcsos szja vitathatatlan előnye, hogy ösztönzi a többletmunkát, és a magasabb kereseteknél nem működik büntetőadóként. Azokban az országokban, ahol korábban átálltak erre, kivétel nélkül sikertörténetet hozott. Igaz, a szlovákoknál és a románoknál is akkor mutatkoztak meg a kedvező hatások, amikor felszálló ágban volt a gazdaság. Miután az elmúlt években újabb válsághullám rázta meg az uniót, Magyarországon még nem tudott teljes hatásfokkal érvényesülni a most kialakuló rendszer. Ez azonban csak idő kérdése.
Lőcsei Tamás emlékeztetett arra, hogy amíg hazánkban létezett az úgynevezett adójóváírás, addig a több mint egymillió minimálbérre bejelentett munkavállaló havonta hétszáz forint adót fizetett. Ez a szakértő szerint lényegében a nullához közelített, holott a közszolgáltatásokat ugyanúgy igénybe vették, mint akik magasabb összegeket fizettek. Nem beszélve arról a jelenségről, hogy a minimálbéresek jó része zsebbe kapta a fizetésének a minimálbér feletti részét. Lőcsei Tamás szerint ha visszaállítanánk a régi rendszert, akkor újra a „potyautas-filozófia” érvényesülne az országban. Az üzletágvezető összehasonlításként megemlítette, hogy Szlovákiában kevesebben keresnek minimálbért, és a legszélesebb réteg a középjövedelműek táborát erősíti. Ezzel szemben Magyarországon igen jelentősnek mondható a minimálbérre bejelentettek száma, és gyenge a középosztály. Ezen is változtathat az egykulcsos szja.
Sokan igazságtalannak tartják, hogy a gazdagabbak ugyanannyit adóznak, mint a kevésbé jómódúak. A szakértő arra figyelmeztet, hogy akik többet visznek haza, arányosan többet is fizetnek az államkasszába.
Részletek a szerdai Magyar Nemzetben.