Az ember a leggyengébb láncszem

Egyre több a célzott kibertámadás a vállalatok, bankok, erőművek ellen.

VZ
2013. 12. 07. 21:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szergej Novikov hangsúlyozta, hogy a kiberbiztonsági szakmának komplex védelmi rendszereket kell felállítania a támadások elhárítására, és teljesen új elvek alapján ki kell dolgoznia a kritikus infrastruktúra és az egyebek mellett a különböző technikai eszközök távkommunikációját lehetővé tevő „dolgok internetének” védelmét. Fokozni kell a kiberbűnözői csoportok felkutatására tett erőfeszítéseket is – mutatott rá.

Növekszik a célzott támadások aránya is, ezeket a vállalatokra, állami intézményekre és pénzintézetekre, kritikus infrastrukturális létesítményekre, például erőművekre vagy akár bankautomata-hálózatokra irányuló „személyre szabott” támadásokat rendkívül nehéz azonosítani, észlelni és elhárítani – hívta fel a figyelmet.

Mostanra már mindenki tudatában van annak, hogy vírusvédelmi megoldásokra, erős védelmi vonalakra, tűzfalakra, hasonló eszközökre mindenképpen szükség van, de nyilvánvaló, hogy a megfelelő védelemhez ez már messze nem elegendő – mondta Novikov.

A vállalatok legfontosabb tennivalója most a biztonsági tudatosság szintjének növelése az alkalmazottak körében – hangsúlyozta a Kaspersky Lab szakembere. Az alkalmazottakat a helyes magatartásra kell oktatni, mert minden szervezetben az ember a leggyengébb láncszem. Olyan alapvető ismeretek készségszintű elsajátításáról lenne szó, mint az interneten és konkrétan a közösségi hálókon követendő magatartás, óvatosság az ismeretlen feladók küldeményeinek csatolmányaival szemben, usb-adattárolók használata a munkahelyen, mert várható, hogy a támadások elsősorban az informatikában járatlan, de fontos adatok birtokában lévő vezető alkalmazottakat veszik célba – figyelmeztetett.

Ugyanígy a felhőtechnológia alkalmazása is biztosan túléli az internet 2013-as bizalmi válságát, egyszerűen azért, mert nincs nála jobb. A technológia olyan elsöprő erejű üzleti, hatékonysági, praktikus előnyöket nyújt, amelyet nem lehet lesöpörni az asztalról még akkor sem, ha kiváló támadási felületet ad a kiberbűnözőknek.

Az oktatás és a vállalati „kiberbiztonsági rezsim” bevezetése mellett a harmadik legfontosabb feladat lépést tartani a technológiai fejlődéssel. Tudatában kell lenni azonban annak – hangsúlyozta Szergej Novikov –, hogy nem létezik százszázalékos védelem. A megfelelő védelmi intézkedések együttes alkalmazásával alaposan meg lehet nehezíteni a kiberbűnözők életét, de teljesen kiküszöbölni nem lehet őket.

Novikov emlékeztetett arra, hogy a Kaspersky Lab szoros együttműködést folytat a nemzetközi bűnüldöző szervekkel a kiberbűnözők felkutatásában. Elmondta: ennek keretében a társaság szakmai támogatásával az Interpol nemzetközi együttműködésben kiberbiztonsági központot létesít Szingapúrban. A központ létrehozásához Szingapúr az ingatlan kivitelezésével, Japán a technikai berendezések biztosításával, a Kaspersky Lab pedig a szaktudás, a szoftverek és a szakemberek biztosításával járul hozzá. A központ 2014 végén, szeptember-októberben kezdi meg működését – mondta a Kaspersky Lab globális kutatócsoportjának igazgatóhelyettese.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.