Leállástól félnek a busztársaságok

Nagy kérdés, miből pótolják majd ki az önkormányzatok a vidéki tömegközlekedés veszteségeit.

2014. 01. 10. 3:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyik évről a másikra tizedével csökkent a vidéki városokban közösségi közlekedési szolgáltatást nyújtó vállalkozások teljesítménye, így a Volán-társaságok szinte mindenütt járatszűkítésekre, járatleállításokra kényszerültek, ami utasszámcsökkenéssel járt együtt – mondta a Magyar Nemzet kérdésére Horváth László, a Közlekedési Munkástanácsok Szövetsége alelnöke. A jelenség mögött finanszírozási viták állnak.

A városi közösségi közlekedés alapvetően veszteséges tevékenység, mert az utasoknak nem lehet olyan magas áron eladni a jegyet, amely a működési költségeket fedezné. Eddig az volt a gyakorlat, hogy a veszteséget részben az önkormányzatok, részben az állam finanszírozta. Az elmúlt években – ami egybeesik a Volán-társaságok regionális átszervezésével – változott a helyzet, az állami támogatás összege csökkent. A tulajdonosi jogokat gyakorló Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. határozott elvárása a Volán-társaságokkal szemben, hogy nem lehet veszteséges a városi tömegközlekedés. Ennek érdekében a társaságoknak a keletkező veszteségek finanszírozásáról az önkormányzatokkal kell megegyezniük, ha ez nem sikerül, fel kell mondaniuk a közszolgáltatási szerződést. Így idővel padlóra kerülhet egyes vidéki városokban a közösségi közlekedés – mondta Horváth László. Ráadásul idén sok városban lejárnak a helyi közlekedésre vonatkozó közszolgáltatási szerződések.

További részletek a Magyar Nemzet pénteki számában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.