Nagyobb biztonságban lesznek a megtakarítások

December 10-éig létrejön a szövetkezeti hitelintézeti szektor egyetemleges kockázati közössége.

2014. 01. 10. 13:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Takarékbank igazgatósága 2013. december 31-i hatállyal öt szövetkezeti hitelintézetre vonatkozóan kibocsátotta az integráció új, egységes kockázatkezelési szabályzatát. A döntés értelmében a Takarékbank, a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezete (SZHISZ) és az öt hitelintézet ezentúl egyetemlegesen felel egymás kötelezettségeiért. Ezzel elindult annak az országos kockázati közösségnek a kiépítése, amelyhez az integráció tagjai 2014. december 10-éig – a jelenleg is zajló átvilágítás nyomán – folyamatosan csatlakoznak majd, és amelynek révén a takarékszövetkezetek ügyfeleinek megtakarításai minden eddiginél nagyobb biztonságban lesznek.

A szövetkezeti hitelintézeti integráció tagjai között fokozatosan életbe lépő keresztgarancia-rendszerrel lehetővé válik, hogy az ország bármely szövetkezeti hitelintézeténél elhelyezett betétekért bármely más takarékszövetkezet is helytálljon és viszont. Az egyetemlegesség fokozatos létrehozásával a teljes integráció tőkeereje és likviditása a rendelkezésre áll majd az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) által biztosított betéteken felüli megtakarítások védelmére is. Ennek anyagi fedezetét biztosítja, hogy az állam tavaly 136 milliárd forinttal növelte meg a szövetkezeti hitelintézetek szavatolótőkéjét és létrehozta a szövetkezeti hitelintézetek új Tőkefedezeti Alapját. Így minden korábbinál nagyobb biztonságban lesznek a takarékszövetkezetek ügyfeleinek a megtakarításai, hiszen azokért – az OBA mellett – az összes szövetkezeti hitelintézet, a Takarékbank és az Integrációs Szervezet teljes vagyonával áll majd helyt.

A szövetkezeti hitelintézeti integráció teljes körű, egyetemlegességen alapuló kockázati közössége az év végéig fokozatosan épül ki az új, egységes kockázatkezelési szabályzat folyamatos bevezetésével. Minthogy az integráció tagjai között jelentősek az eltérések, első lépésként fel kell mérni a szektor jelenlegi állapotát, a hitelintézetek tőkehelyzetét és a kockázati tényezőket. Ezt szolgálja az ősszel indult átvilágítás, amelyet kilenc könyvvizsgáló társaság és azok 22 alvállalkozója végez el legkésőbb július 13-áig. Az átvilágítás eredményének függvényében a Takarékbank igazgatósága folyamatosan – de legkésőbb 2014. december 10-éig – dönt arról, hogy mely időponttól bocsátja ki az adott szövetkezeti hitelintézet számára az új, egységes kockázatkezelési szabályzatot, illetve hogy az adott szövetkezeti hitelintézet mely időponttól keletkezett kötelezettségeire terjed ki az egyetemlegesség.

A keresztgarancia-rendszer kiépítése kulcsfontosságú feltétele a szövetkezeti hitelintézetek egységes piaci fellépésének, piaci bővülésének, mivel lehetővé teszi a szektorban lévő tőkének a jelenleginél jóval hatékonyabb, csoportszintű felhasználását. Az új, hatékony működési modell révén az ország egyik legnagyobb hálózatával és piaci részesedésével rendelkező pénzügyi szolgáltatója jöhet létre.

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete szerint az Országgyűlés által a szövetkezeti hitelintézetek integrációjáról elfogadott törvény a jelenleginél biztonságosabb és versenyképesebb szövetkezeti integrációs rendszer létrejöttét szolgálja a szövetkezeti hitelintézeteknek mind a betétesei, mind a tulajdonosai számára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.