Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője szerint a munkanélküliségi adatok illeszkednek az előző hónapok trendjébe, folyamatosan csökkenő pályán van a mutató. A téli közmunkák elindulása azonban erősen látszik a statisztikákon, mind a munkanélküliséget, mind a foglalkoztatást tekintve – mutatott rá.
Az elemző pozitívnak nevezte ugyanakkor, hogy a magánszférában is elkezdődött a foglalkoztatottság bővülése. Ez összhangban van azzal, hogy a tavalyi harmadik-negyedik negyedévben megindult a hazai gazdaság lassú kilábalási folyamata, ami várhatóan folytatódni fog ebben az évben is – mondta.
Nyeste Orsolya szerint a gazdasági növekedéssel összefüggésben valószínű a foglalkoztatottság további lassú növekedése a versenyszférában. Az újabb közmunkaprogramok a kormányzati döntésektől függnek majd, ez bizonytalanságot jelent az idei munkanélküliségi ráta előrejelzésénél – közölte.
Suppan Gergely, a Magyar Takarékszövetkezeti Bank senior elemzője rámutatott: egy év alatt csaknem 107 ezerrel nőtt a foglalkoztatás, amire a rendszerváltás óta nem volt példa. Ez túlnyomó részben a téli közmunkaprogramok általi 70 ezres növekedésnek köszönhető, de 37 ezerrel bővült a nem támogatott belföldi és külföldi telephelyeken dolgozók létszáma is – hangsúlyozta.
A szakember szerint szezonális hatások, valamint a téli közmunkaprogram kifutásával a foglalkoztatottak száma ismét visszaeshet 4 millió alá, azonban a gazdaság várható élénkülésével az idei év második felében már tartósan 4 millió felett alakulhat a foglalkoztatás. Biztató, hogy a legutóbbi üzleti és vállalati felmérések szinte minden ágazatban a foglalkoztatási szándék növekedését jelzik – tette hozzá.
Suppan szerint a tavaszi hónapokban 10 százalék közelébe emelkedhet a munkanélküliségi ráta, azonban az év második felében 10 százalék alatt stabilizálódhat, így idén átlagosan 9,7 százalék lehet.
Balatoni András, az ING Bank vezető elemzője szintén úgy látja, hogy a közfoglalkoztatási program jelentős bővülése érdemben átrajzolja a statisztikákat. Igaz ugyan, mégis téves képet fest a hazai munkaerőpiacról az, hogy soha nem látott szinten van a foglalkoztatás és meredeken csökken a munkanélküliség – emelte ki.
Az elemző azt kedvezőnek tartja, hogy a foglalkoztatásban a külföldön dolgozókon és a közmunkásokon túl is látható némi növekedés, ez a bővülés azonban szerinte sokkal lassabb és kisebb mértékű. A hazai vállalatoknál foglalkoztatott munkaerő emelkedése mellett az újonnan kiírt üres, nem támogatott álláshelyek száma is csaknem 30 százalékkal nőtt 2012 decemberéhez képest – hangsúlyozta.
A gazdasági növekedés beindulása, különösen a munkaintenzív szolgáltatási szektor hozzáadott értékének emelkedése átgyűrűzik a munkaerőpiacra is, de azért még messze vagyunk a helyreállási folyamat végétől – fogalmazott.
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerdán azt közölte, tovább javultak a foglalkoztatottsági mutatók, a tavaly október-decemberi időszakban is töretlen a foglalkoztatottak számának 2010 nyara óta tartó emelkedése az előző év azonos időszakához viszonyítva.
A tárca hangsúlyozta azt is: a tavalyi negyedik negyedévben a nők foglalkoztatása 22 éves csúcsra ért Magyarországon. A kormányváltás előtti utolsó év, 2009. negyedik negyedévéhez képest csaknem 100 ezerrel több nő dolgozik, ami 3,7 százalékos rátaemelkedést jelent. Az 1992 óta nem mért, kimagasló foglalkoztatottság és a reálkeresetek folyamatos növekedése elősegíti a gazdasági növekedést – írja az NGM.
A szakminisztérium kiemelte: a 25-54 éves korosztály munkanélküliségi rátája csak 8,2 százalékos, ami a válság kirobbanása óta a legjobb eredménynek számít.
A 2013-as évre vonatkozó adatok is azt támasztják alá, hogy a kormány intézkedéseinek hatására nő a foglalkoztatottság, csökken a munkanélküliség, ami elősegíti a 2014-re kitűzött 2 százalék feletti gazdasági növekedést – áll a tárca közleményében.
A Fidesz úgy reagált, Magyarország most jobban teljesít a foglalkoztatásban, mint a Gyurcsány-korszakban. A nagyobbik kormánypárt ezt a Központi Statisztikai Hivatal szerdán közzétett adataira reagálva közölte, amelyek szerint 4 millió 15 ezer volt a foglalkoztatottak száma 2013 utolsó negyedévében, 107 ezerrel több, mint egy évvel korábban.
A Fidesz közleményében arra is felhívta a figyelmet, hogy a foglalkoztatási ráta tavaly év végén csaknem 60 százalékos volt, míg a munkanélküliek számra 65 ezerrel csökkent egy év alatt, ennek rátája pedig az év végére még tovább süllyedt. Hozzátették: a huszonkét éves foglalkoztatási csúcsot a reálbérek tartós emelkedése kíséri. „Ez köszönhető a 2011-től több lépcsőben végrehajtott adócsökkentésnek, a béremeléseknek és a rekord alacsony inflációnak” – szerepel a közleményben.