Trükkösen megszerzett uniós pénzek

Hamis számlák, fiktív beszállítói nyilatkozatok, csak az ígéretek szintjén létező beruházások.

2014. 01. 04. 4:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még a legmerészebb trükköktől sem riadnak vissza azok, akik jogosulatlanul akarnak uniós támogatásokhoz jutni. A Nemzeti Adó- és Vámhivataltól megtudtuk, az eddigi tapasztalatok alapján már kirajzolódtak a legjellemzőbb csalási módszerek, amelyek minden valószínűség szerint a jövőben is felbukkanhatnak. Sokakat csábíthat az a 7300 milliárd forint, amely az idén kezdődő hétéves fejlesztési ciklusban áll az ország rendelkezésére.

A csalások gyakori példája, hogy fiktív számlával próbálják igazolni a meg nem történt beszerzést. Ezzel próbálkozott 2011-ben egy repülőgépgyártó cég Bács-Kiskun megyében. A társaság hosszabb időn keresztül pályázatokat nyújtott be infrastruktúrájának, eszközparkjának, műszaki berendezéseinek, informatikai rendszerének fejlesztésére. A beszerzésekről a cég  több mint egymilliárd forint értékű hamis számlát vezetett be a könyvelésébe, majd azok egy részét a pályázatokhoz is benyújtotta. Ezzel az uniós költségvetésnek 132 millió, míg az államinak 38 millió forint kárt okozott.

Egy Csongrád megyei gazdasági társaság logisztikai központ létrehozására pályázott, és a másfél milliárd forintos beruházás önerejét kölcsönfelvétellel igazolta. Ezzel több mint hétszázmillió forintot nyert a cég, amely menet közben egy nagyvállalkozó tulajdonába került, aki az első körben kiutalt 220 millió forint pályázati pénz jelentős részével kiszállt a kft.-ből. Az új tulajdonos úgy döntött, a beruházást Csongrád helyett inkább Somogy megyében valósítja meg. Ehhez újabb százmilliós összeg kifizetését kérte. A fejlesztés készültségi állapotáról jelentést és fiktív számlákat nyújtott be, a teljesítést pedig műszaki ellenőrként egy kalocsai kft. igazolta. Kiderült, sem a nagyvállalkozónak, sem az új tulajdonosnak nem állt szándékában a logisztikai központot megépíteni. Céljuk egyértelműen a pályázati pénz megszerzése volt. Mindössze drótkerítést húztak az építési területet köré, és némi földmunkát végeztek.

További részletek a Magyar Nemzet szombati számában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.